Диетата „Брн“ е направена како супер оружје по карантинот!

11 септември, 2020
диета наск=ловна

Студија на Центарот за нарушувања во исхраната „Миралаго“ во Италија покажа дека за време на карантин и самоизолација, 40 проценти од населението во таа земја добило на тежина. Се меси леб, се правеа колачи, а утехата беше во храната и која чаша повеќе. И тогаш, во пресрет на олеснувањето на мерките, луѓето одеднаш сакаа масовно да ослабат. Диетата „Брн“ е направена за нив.

Нутриционистката Нерина Кеслер започна од типичниот проблем од кој се плашат оние кои се на диета – оној во кој, по првата фаза на брзо слабеење, се чини како да сме во стагнација и вагите упорно покажуваат ист број.

Телото всушност доживува калориска рестрикција и неговите потреби се намалуваат.

„Тоа е компензаторна реакција што го забавува слабеењето. Најдоброто нешто што треба да се направи во оваа ситуација е диета со прекини. Време е да заборавиме дека диетата треба да се држи долго за да се видат нејзините ефекти “, вели Кеслер, кој применува сосема спротивна стратегија.

Нејзината диета вклучува наизменично ограничување на калориите за време на кое редовно јадете, трошејќи одреден број калории еднакви на вашите енергетски потреби.

Кеслер исто така тврди дека не е точно дека секоја брза диета е нездрава.

„Анализирајќи ги параметрите кои ни кажуваат како работат црниот дроб и бубрезите и кои се нивоата на инсулин во крвта, видовме дека повременото ограничување на внесот на калории е поздраво за целото тело од бавното и постојаното слабеење“, вели таа.

Диетата „Брн“ во првата – брза и жестока фаза вклучува ден со билни чаеви, зеленчук и зеленчук со мала содржина на јаглени хидрати (зелка, карфиол, брокула, зелена салата, пиперки, но не и компири, мешунки, цвекло, тикви и моркови) , проследено со четири дена кетоза (со заменети осум количини на протеини) и многу вода, зеленчук и добри масти. Последните два дена во неделата можете да јадете пица (за ручек), како и колачи (за појадок).

По првите две недели, може да изгубите пет килограми, а потоа следи фазата на одржување, односно бавно согорување, што треба да ги продолжи ефектите од првата фаза. За да се одржи телесната тежина и да се избегне јо-јо ефектот, се препорачува медитеранска диета од пет дена во неделата и два дена ограничување на калориите.

Втората фаза може да трае цел живот, но исто така е дозволено да се повторува првиот циклус, ако сакате да изгубите тежина.