Доаѓаат денови кога многу врски ќе пукнат како меур од сапуница: Експерт објаснува дека тоа не е случајно

17 декември, 2020
girl-38497681920-830x0

Одморите не носат секогаш убави моменти

Прашајте ја просечната двојка што би ги натерало да раскинат или да се разведат. Во повеќето случаи, одговорот би бил ист – неверство.

Но, барем сè е толку едноставно …

Вистина е дека во секоја врска има „невралгични точки“ кои изгледаат само наивно.

Една од нив ни се приближува – станува збор за празниците.

Статистичките податоци покажуваат дека повеќето парови раскинуваат во време кога треба да бидат најблиску еден до друг. Експертот за секс и врски Трејси Кокс објаснува зошто е тоа така.

„Очекував да ме запроси на Божиќ, а тој ме остави.

– Ги отворив очите, го бакнав момчето кое спиеше до мене и помислив дека денес сигурно ќе ме запроси. Две години бевме заедно, денес е Божиќ, нашите семејства ќе се соберат на заеднички ручек. Тоа е идеална ситуација и ќе биде толку романтично – помисли Ана.

Но, наместо запросување, доживеа момчето да ја напушти тој ден. Кога го прашала зошто, го добила следниот одговор:

– Сите очекуваат денес да те запросам. Но, не можам. Не сум задоволен од тебе и не сакам да се присилувам на работи што не ми се допаѓаат.

Нова година, Божиќ, Денот на љубените, родендени, годишнина од врската… Ова се сите денови, предупредува експертот за секс и врски, кога може да има неочекувани и непријатни промени во врските и браковите.

„Датумите што се важни нѐ тераат да размислиме дали сме на вистинскиот пат или живееме на автопилот“, објаснува Кокс. – Паметните луѓе редовно размислуваат за тоа, проценуваат дали нивната врска или брак оди во вистинската насока и дали се задоволни од она што го добиваат од „другата страна“. Но, за луѓето кои живеат рутински, на автопилот, значајните термини се како итен повик; тогаш има судир со реалноста и тогаш сфаќаат дека живеат живот што не го сакаат. Конечно, тие одлучуваат да направат „голем рез“ и да ги прекинат врските што не ги исполнуваат.

Роденденски пресвртници

И родендени, од 20 до 60 години, на секои пет или десет години, претставуваат периоди на интроспекција.

– Ова е особено нагласено ако треба да „започнете“ нова деценија – вели Трејси Кокс. – Тогаш постои голема веројатност дека ќе погледнете наназад, ќе ги погледнете вашите достигнувања, ќе размислите за вашиот живот и да утврдите што ви недостасува за да бидете навистина среќни.

Тоа нè потсетува дека секој од нас има план за живот, она што сакаме да го постигнеме во одредени години од животот. Ова особено важи за бракот и планирањето на семејството.

– Биолошкиот часовник отчукува не само за жените, туку и за мажите. Покрај тоа, ако некој од вашите пријатели неодамна се веначл или имал дете, веројатно ќе сакате истото да ви се случи и вас. Ако сфатите дека лицето со кое сте во врска не размислува во иста насока, ќе ви биде многу полесно да го напуштите – тврди Кокс.

Живеење заедно, брак, раѓање дете

Ние секогаш ги набљудуваме овие настани преку „розови очила“, но често се случува реалноста да не негира и да не плеска.

За да преживеат двојките во новите околности, потребно е двете страни да вложат големи напори и да си дадат едни на други шанса да се прилагодат на новиот начин на живот.

– Но, ако едната страна го преземе целиот товар на обврски и одговорности врз себе, а другата продолжи да живее на стариот начин, сигурно е дека врската или бракот ќе се расипат – предупредува Кокс.

Голема животна турбуленција

Губење на родител, брат или сестра, преселување во друг град, ненадејно заболување на партнериот, отпуштање или промена на работа, пензија… Сите овие, посочува Кокс, се „критични точки“ што можат да доведат до разделување на партнерот.

– Поминав години во брак што не ме исполнуваше – вели Нина (41). – Завршив колеџ, но никогаш не работев, бидејќи мојот сопруг заработуваше добро. Кога влегов во петтата деценија од мојот живот, сфатив дека мојот живот ќе помине во миење, готвење, пеглање и чистење. Аплицирав за работа и веднаш „запали“! Бев пресреќна што конечно ќе излезам од дома, ќе имам причина да се облечам и да докажам дека можам да бидам успешна не само како домаќинка, мајка и сопруга, туку и во областа за која се школував.

Само што започна да работи, Нина откри еден сосема поинаков свет од оној во кој живеела дотогаш.

-Беше динамично и возбудливо на работа, се чувствував корисно, вредно, способно … Мојот сопруг започна да се буни и инсистираше на оставка, но наместо тоа, по неколкумесечно размислување, доби предлог за спогодбен развод. Тој беше во шок и јас бев пресреќена што се ослободив од оковите во кои ги поминав моите најдобри години и запловив во животот со полни едра. И не, не се разведов затоа што се за inубив во некој друг. Поминаа седум години од разводот до денес, и сè уште немам маж покрај себе. Едноставно, сфатив дека сопругот ме спречува да растам и да постигнам на други полиња – вели Нина.

Пензионирање, губење на работа или загуба на некој близок се исто така критични моменти за паровите.

– Ако во тие моменти не се разбираат, не пружаат поддршка и не покажуваат сочувство, тоа е знак дека нема љубов во таква врска или брак – заклучуваат тие

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris