Доктор за секс објаснува зошто паузата во спалната соба е добра за будење страст!

2 ноември, 2020
сесе

Дали знаете што е сексуално „ресетирање“ и како тоа му помага на љубовниот живот?

Сексуалните терапевти се согласуваат дека повремената пауза во љубовниот живот е одлична од повеќе причини. Паровите кои биле во врска или брак подолго време повремено се грижат ако нема секс подолго отколку што биле навикнати и веднаш мислат дека нешто не е во ред.

Но, оваа пауза е всушност добра!

“Сексуалното задоволство во врската го достигнува својот врв по една година, а после тоа може да се претвори во рутина. Затоа е важно секој пар да има пауза во вообичаената рутина за секс”, објаснува терапевтката Ванеса Марин.

“Да се ​​откажеш намерно, по договор, секс во врска или брак е како да го притискаш копчето за ресетирање. За многумина, се чини како големо искушение, бидејќи не можеш да водиш љубов кога сакаш, па затоа сакаш партнер и копнееш за повеќе. поголема блискост “, рече таа.

Овој вид на планирана апстиненција е исто така потсетник дека постојат многу видови физички контакт и блискост за кои можеби сме заборавиле во врската.

Ако сексот е „исклучен од равенката“, одеднаш ќе се вратиме на бакнување, гушкање и други начини да постигнеме блискост со нашиот партнер.

“Не постои универзална формула, но јас обично ги советувам паровите да го зголемат тројно периодот што обично поминува помеѓу две водења љубов. Ако имаат односи секој втор ден, нека направат пауза од шест дена. Ако имаат секс еднаш неделно, нека пробаат три недели без тоа”, рече таа. Дали таа.

Се разбира, оваа пауза треба да се разликува од отсуство на секс поради кавги или несогласувања или отсуство на блискост. Паузата во договорот на двајцата партнери се разликува во намерата. Со планирана апстиненција, паровите ќе се милуваат, ќе се бакнуваат и ќе зборуваат што ќе прават во кревет по паузата, што ќе го направи сексот уште подобар по паузата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi