ДОКТОРИTE ВЕЛАТ: Овие 9 работи треба да ги знаете пред да одлучите да ги зголемите усните

21 септември, 2020
c65819b1dfe9a786bd385d92cfc4813eafbe73c9

Дали сакате да ги зголемите усните? Прво, прочитајте ги препораките на дерматолог-козметичар со долгогодишно искуство.

Убави и полни усни бришат неколку години. Сепак, денес, не само жените од средна возраст, туку и младите девојки ги зголемуваат усните. Всушност, трендот е дека сè повеќе млади пациенти прибегнуваат кон „полнење“ на усните. Специјалист со долгогодишно искуство ви открива за ризиците и реалноста што треба да ја знаете пред да се „соочите“ со иглата.

Usne iz snova u par poteza! 👇💋

Gepostet von Magazin Novosti am Samstag, 30. Mai 2020

Пронајдете добар експерт

Изборот на специјалисти треба да се третира одговорно. Ако дипломите и сертификатите за завршување на соодветните курсеви не висат во канцеларијата, не двоумете се да побарате да ги видите. Но, тоа не е доволно: мора да постои доверба помеѓу вас и вашиот лекар.

Формулирајте ги вашите очекувања

Разговарајте со вашиот лекар и објаснете детално што сакате. Кажете му на докторот какви усни сакате, а добар експерт ќе ја процени големината на лицето и ќе предложи корекции во согласност со вашите индивидуални параметри. На крајот на краиштата, главниот проблем е што по инјекцијата, треба да продолжите да изгледате природно.

Бидете сигурни дека зголемувањето на усните нема контраиндикации

Зголемувањето на усните може да ја влоши состојбата на пациентите со хронични заболувања, може да предизвика воспаление на кожата, дијабетес, алергии на компоненти и проблеми со згрутчување на крвта. Усните не треба да се зголемуваат ако сте бремени, доите и под 18 години. Покрај тоа, инјекциите не се препорачуваат ако сте имале настинки пред помалку од шест месеци.

Before and after lip filler injections. Lips closeup over white

Следете ги упатствата на вашиот лекар

Пред постапката, воздржете се од топли напитоци, алкохол, лекови кои ја разредуваат крвта. Не ставајте козметика на усните најмалку три часа пред третманот. Исто така, по третманот, некое време мора да избегнувате топли пијалоци, капење во када, сауна, солариум, интензивен тренинг, па дури и страсни бакнежи. Не планирајте ја постапката во првите денови од циклусот.

Ова се должи на фактот дека во овој период организмот е почувствителен, а отокот е неколку пати поголем. Значи, самата постапка и периодот на опоравување ќе бидат многу поболни од вообичаеното.

По постапката, усните отекуваат

Периодот на опоравување е обично само еден ден. Но, малиот оток и болка може да траат до една недела.

Не земајте “Аспирин” и “Ибупрофен” за време на опоравувањето

Овие антиинфламаторни лекови ги зголемуваат шансите за добивање модринки.

Масирајте ги усните

Механичкото истегнување на кожата предизвикува лекот инјектиран во внатрешноста на усните да го стимулира производството на нов колаген. Покрај тоа, усните се влажни.

Резултатите ќе траат помалку од една година

Полнила засновани на хијалуронска киселина постепено ќе исчезнат рамномерно. Просечниот ефект на третманот е од три месеци до една година, во зависност од личноста.