Докторите велат: После корона вирусот доаѓа нова „пандемија“ како резултат на стрес!

13 декември, 2020
корона

Потполковник Мирко Долиќ, психијатар на Клиниката за психијатрија на Воено-медицинската академија во Белград, верува дека по епидемијата на вирусот корона, ќе има „пандемија“ на физички болести низ целиот свет, како резултат на стрес и трауматско искуство.

„Како нација, долго време бевме под стрес, уште од 90-тите години на минатиот век. По неколку војни, големи кризи, луѓето се како анестезирани, вкочанети, немаат адаптивен капацитет да го носат“, објасни Долиќ, неодамна волонтер во воената болница КОВИД „Карабурма“.

Тој додаде дека има неколку нивоа на стрес, и дека акутниот стрес се јавува во моментот на соочување со настанот и може да трае до еден месец, а доколку не се реши, се претвора во хроничен стрес.

Акутниот и хроничен стрес доведува до ментални нарушувања, како што се губење или зголемен апетит, чувство на замор, беспомошност и долготраен хроничен стрес може да доведе до посттрауматско стресно нарушување.

„Посттрауматско нарушување на стресот, т.н. ПТСН, што е поврзано со воена траума, може да се појави и во други ситуации, кога се изложени на трауматски стрес“, објасни Долиќ.

Додека лекарите се посвесни и полесно ги препознаваат симптомите, тие се повеќе подготвени да побараат помош и да земаат лекови, Долиќ истакна дека „обичниот“ свет е помалку приемчив да има ментални проблеми.

Долиќ истакна дека луѓето можат да издржат сè, но дека организмот не може затоа што е како експресен лонец, го зголемува притисокот и мора некаде да направи вентил, а тоа го прави преку вознемиреност и ментални нарушувања.

“Анксиозноста што ја носите сега и мислите дека можете сами да ја решите, создава психосоматски болести. Тие остануваат цел живот, а вознемиреноста се лекува во просек од три до шест месеци”, рече д-р Долиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris