ДОКТОРКА ОД СРБИЈА ГИ ПОТВРДИ НАЈЦРНИТЕ ПРЕТПОСТАВКИ „Анализите завршија, короната не ги уништува само белите дробови!“

5 август, 2020
Annotation 2020-08-05 203250

Д-р Едита Стокиќ ги откри резултатите од најновите студии, кои ги потврдија и сомнежите на нашите доктори.

– Покрај пневмонијата што ја предизвикува Ковид-19, за што знаевме, сега е потврдено дека предизвикува акутно воспаление на бубрезите. Промена има и во функцијата на тие органи – рече таа на конференцијата на кризниот штаб.

Како што рече таа, според податоците од Кина, промените во функцијата на бубрезите се случиле во 0,5 до дури 29 проценти од случаите.

Korona, KBC Zemun

– Сега е објавена студија од Њујорк, која покажа дека се случува во 37 проценти од случаите. Она што е особено интересно е дека ако пациентот стигне во единицата за интензивна нега, шансите за акутно воспаление на бубрезите се зголемуваат на 78 до 90 проценти – посочи таа.

Како што рече таа, дополнителен проблем за здравствениот систем е тоа што пациентите со хронични заболувања на бубрезите мора да продолжат со лекувањето.

– Во Војводина доаѓаат и Ковид позитивни за дијализа и терапија, и тие мора да продолжат со хроничен третман. Исто така, оние кои имале трансплантација и сето тоа го отежнува третманот – вели таа.

СРПСКИОТ ВИРУСОЛОГ СЕ ЗАПОЗНАЛА СО КОРОНАТА ПРЕД 40 ГОДИНИ Она го кажа таа за овој вид вируси е загрижувачко

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris