Дури третина од луѓето во врска ја имаат истата фантазија, дали сте меѓу нив?

29 октомври, 2020
ггг

Убедливо најчестата фантазија на лугето во врска е дека тие се во сексуално отворена врска, односно дека можат да имаат и други сексуални искуства со постојаниот партнер, а според неодамнешното американско истражување, дури 33 проценти од луѓето би сакале да го пробаат.

Според резултатите од студијата, дури една третина од Американците во моногамни врски фантазираат за сексуално отворена врска. Од таа третина, повеќето сакаат да ја остварат својата желба – барем еден ден во иднина. Но, дали отворените врски навистина функционираат?

Ако барате „отворени врски“ на Google – или полиаморија, полигамија, моногамија, итн. – Нема да најдете недостаток на статии што опишуваат како неконвенционалните стилови на врска стануваат сè попопуларни. Ова се чини дека е вистина ако се мери со пребарувања на Google.

Ilustracije seksa i ljubavi

Фантазија на модерното време
Студија од 2016 година покажа дека пребарувањата поврзани со полиаморија и отворени односи значително се зголемија од 2006 до 2015 година, пренесува Биг Тинк.

Други податоци за консензуални немоногамни врски што вклучуваат отворени односи покажуваат:

Околу 4 до 5 проценти од Американците се во отворена врска.
Повеќе од 20 проценти од Американците испробале некаква отворена врска во текот на нивниот живот.
Само половина од милениумците изјавиле дека сакаат „целосно моногамна“ врска, според студијата на YouGov од 2016 година.
Фантазиите за моногамијата се повеќе ги споделуваат партнерите – т.е. тие се со согласност.
Задачата се одвиваше вака: Опишете ја вашата омилена сексуална фантазија, дефинирана како „менталните слики што ги имате додека сте будни и според вас сексуално возбудливи или еротски“. Изберете теми за примена на таа фантазија, како што се секс со повеќе луѓе одеднаш, експериментирање со табуа или сексуално отворени врски. Одговорете дали тие имале намера да ги извршат тие фантазии и разговарајте за тоа со вашиот партнер.

Резултатите покажаа дека 32,6 проценти од учесниците изјавиле дека дел од сексуално отворената врска е „дел од нивната омилена сексуална фантазија на сите времиња“. Уште поизненадувачки е што од таа третина, 80 проценти рекле дека сакаат да ја остварат својата фантазија во иднина.

Ilustracije seksa i ljubavi

Интернетот и ТВ ги популаризираат ваквите врски и тие ги интригираат луѓето сè повеќе – вели д-р Морс. Официјалната дефиниција за полиаморија е одржување на интимни односи со повеќе партнери, со знаење и согласност на сите партнери. Од полигамијата се разликува по тоа што врската со трети партнери не вклучува брак.

Свинг е наводно лек против развод
Луиса Ван Дер Велде (42), консултант за врска со Харли Стрит, смета дека воведувањето на трето лице во интимниот живот на брачна двојка е клучот за долготрајната исполнувачка врска.

Во хотелот Луиса Ван Дер Велде во Лондон, попозната како професорка на задоволство, таа организира викенд терапии за избрани богати и убави парови на возраст од 30 до 45 години, кои честопати кулминираат во групен секс.

„Да зависи од мене, целиот свет ќе беше свингерски“, вели Луиза. Луиза ги спроведува овие „терапии“ затоа што верува дека поимот класичен брак е застарен и организира дводневни настани за да ги спаси врските на неконвенционален начин.

Таа тврди дека сексот со странци создава брак од кој никој не би сакал да го напушти.

Свингерството спречува неверство. Ако ги истражите желбите на вашиот партнер заедно со него, желбата за измама исчезнува. После терапијата, паровите често продолжуваат да експериментираат заедно. Не знам зошто некој воопшто би помислил на измама ако нивниот партнер им даде слобода да ја испитаат нивната сексуалност? – изјави Луиса за Дејли Меил.

Ilustracije seksa i ljubavi

Дали полигамијата е во гените на луѓето?
Сексуалната ексклузивност во човечкото општество дојде по земјоделските реформи и појавата на приватна сопственост, но таа не ја смени човечката природа, тврди др. Кристофер Рајан, автор на книгата „Секс и зора“ во која ја анализира историјата на човечката сексуалност.

Застапниците на моногамијата мора да научат да пливаат возводно наспроти струите што ни ги остави еволутивниот развој – вели др. Рајан.

Анализирајќи го сексуалното однесување на најблиските човечки роднини на приматите, но и однесувањето на луѓето уште од нивното постоење, тој дошол до заклучок дека сексуалноста кај луѓето еволуирала како и многу други карактеристики, пишува ArsTechinca.

Од појавата на современите луѓе, целта на сексуалноста е емотивно зближување, а не да се работи на потомство како некогаш. Тој посочува дека идејата за моногамија е само уште една карактеристика на културното и цивилизирано општество, на ист начин како и почитувањето на моралните закони.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum