Единствената вежба која спречува Алцхајмер, мозочен и срцев удар

22 јули, 2020
147109_shutterstock-321158396_ls

Оваа вежба ќе ви помогне целосно да го измените своето тело, да ја подобрите работата на секоја клетка во вашиот организам. А станува збор за одењето – пешачење. Тоа е погодно за оние кои не се бават со спорт, а сакаат да бидат активни и здрави.

Според студиите кои ги спровеле научниците се дожло до заклучок дека пешачењето е еден од најефикасните начини за борба против дебелеењето. Секојдневното одење, во траење од пола час, им помага на луѓето да се осеќаат здраво и излгедаат младо. Оваа метода на губење килограми е поефикасна и од тренирањето и од одењето во теретана. Пешачењето не само што го спречува дебелеењето туку помага и кај дру болести како :

  • Дијабет
  • Артритис
  • Хормонално пореметување
  • Хроничен замор
  • Депресија
  • Онколошки болести
  • болест на жлездите

Главни предности на пешачењето

Против дебелеењето брзото одење има ист резултат како пливањето, тренингот, трчањето и аеробикот. Ако секојдневно пешачите 30 минути тогаш согорувате повеќе калории. Освен тоа после него нема да ви е потребен одмор како во случаите на тренирањето и теретаните. Пешачењето исто така помага и при регулирање на хормоните за стрес.

Минимално ги оптеретува зглобовите и со та се намалува можноста за повредите на зглобовите, ја подобрува циркулацијата и го нормализира лимфниот систем поради што се смета не само како корисен туку и како безбеден тренинг.

Ја подобрува работата на срцето со тоа што го подобрува и нормализира крвниот притисок и пулсот,а го подобрува и протокот на кислород од ткивата до органите. Поради тоа ги спречува и намалува ризиците за мозочен и срцев удар, коронарните болести други.

Ефикасно се бори против депресијата особено ако ако одите бос, а тоа ќе ве релаксира и расположи. Кога стопалата се во контакт со трева, земја или песок, а телото е изложено на сонце се зголемува нивото на витаминот Д во организмот и се активира метаболизмот. Пешачењето со брзо темпо го намалува и ризикот од Алцхајмеровата болест, губењето на меморија, демеција и други присхолошки проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi