Едноставен трик кој ќе ве ослободи од митисерите засекогаш

31 мај, 2020
mitiseri-lice-shutterstock

Црните митисери, или народски кажано “црнки,” знаат да доведат до лудило, особено оние на носот и лицето.

Еве едноставен начин како да се ослободите од нив. Потребни ви се вода, лимон и сол. Да, толку е лесно!

  • Една супена лажица морска сол
  • ½ супена лажица сок од лимон
  • 1 кафена лажица вода

Измешајте ги наведените состојки и со кружни движења нанесете ги на лицето и носот, 2 – 4 минути. Потоа, исчистете го лицето со препарат за нега на кожа, кој веќе го користите.

Совет: Немојте да го правите ова повеќе од двапати неделно. Трикот делува ако го користите умерено.