Едноставни, но фантастични рецепти од кафе кои ќе ја разбудат вашата природна убавина

10 јули, 2020
кафе пилинг

Чаша свежо сварено кафе е совршен почеток за секое утро. И во текот на денот, шолјаta кафе ни пружа 5 минута релаксација. Кофеинот е исто така одличен во светот на козметиката за стимулирање и будење на кожата, и може да се вклучи во основната рутина за убавина.

Кафето има главно алкалоидно соединение, кофеин. Во козметиката, овој елемент се цени за неговите придобивки за здравјето на кожата. Ако ги погледнете етикетите на козметичките производи што ги користите, ќе забележите дека кофеинот е присутен во многу формули.

Се разбира, во зависност од типот на кожата и подрачјето што се третира, кофеинот работи на различни начини. Доброто е што ова кафе може да се користи во својата најприродна состојба, за подготовка на креми, шампони и домашни пилинзи, без вештачки соединенија, кои помагаат да ги одржите кожата и косата здрави и светли, пишува Bright Side.

1. Маска од кафе

Кафето е природен ексфолијант, одлично за отстранување на мртвите клетки на кожата. Го стимулира производството на колаген и е антиинфламаторно. Затоа, по релаксирачка маска со кафе, кожата на вратот и лицето ќе ви биде мека, чиста и мазна.

Ќе ви требаат:

1 чаша мелено кафе (150 гр)

1 чаша кафеав шеќер (200 гр)

3 лажици маслиново масло (48 g)

2 лажици мед (50 g)

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во тавата и проверете да не е текстурата на маската премногу густа. Текстурата треба да биде малку течна и лесна за нанесување на лицето.

Како да се користи:

Нанесете слој маска по целото лице и вратот. Додека го правите ова, искористете ја можноста да ја масирате кожата. Оставете ја маската на лицето додека не се исуши и исплакнете со топла вода.

Користете ја маската еднаш неделно и можете да ја чувате во фрижидер.

2. Пилин за усни

Чувајте ги усните хидрирани и здрави. Ова може да се постигне со внесување доволно вода во организмот, со користење на дневни мелеми за усни и отстранување на сувата кожа. Добрата работа е што можете да направите едноставно и ефтино пилинг за усни и дома. Се разбира, од кафе.

Ќе ви требаат:

1 лажичка мелено кафе

2 лажици маслиново масло (или кое било друго масло што сакате)

Подготовка:

Измешајте ги двете состојки во чаша или тава додека не се комбинираат. Треба да добиете цврста паста.

Како да се користи:

Нанесете пилинг на усните и нежно масирајте го прстот во кружно движење. Користете најмалку 3 пати неделно. Исплакнете со вода, а потоа нанесете ја омилената влогови.

3. Шампон

Кафето содржи својства што го прават одличен за нега на косата и скалпот. Ја стимулира циркулацијата на крвта и ги отстранува мртвите клетки на кожата, спречувајќи опаѓање на косата. Исто така ја зајакнува косата, малку ја затемнува природната боја и обезбедува пријатна арома. Ако сонувате за долга и здрава коса, овој домашен шампон е токму тоа што ви треба.

Ќе ви требаат:

Неутрален шампон

5 лажици мелено кафе

1 чаша вода

Подготовка:

Користете шампон кој не содржи многу компоненти, купете го најнеутралниот што го има во продавницата. Загрејте ја водата, но не дозволувајте да зоврие. Оставете да се излади малку и се измеша со кафето. Користејќи инка, истурете ја смесата во шише со шампон. Затворете и добро тресете. Оставете го шампонот 2 часа пред употреба.

Како да се користи:

Нанесете шампон како што би го правеле нормално, масирајте го скалпот во кружно движење. Оставете го производот 5 минути и исплакнете добро. Можете да го користите 2 или 3 пати неделно.

4. Маска за кафе за подочњаци

Лошиот сон, стресот или болеста се вообичаени причини за темни кругови под очите што ве прават да изгледате уморни и постари. Борбата против нив е многу едноставна, а вие можете да го направите само со 2 состојки: кафе и компири! Црното кафе создава зголемување на производството на колаген. Згора на тоа, компирите содржат витамин Б6 и витамин Д.

Ќе ви требаат:

1/4 чаша сварено црно кафе без шеќер

2 парчиња компири

Подготовка:

Натопете 2 парчиња компири во чаша многу ладно црно кафе. Оставете ги парчињата во кафето 2 минути и исцедете.

Како да се користи:

Ставете ги парчињата над очите и оставете ги да отстојат 20 минути. Заплакнете.

5. Пилинг за тело

Кафето е многу добро за борба против целулитот, бидејќи, како што споменавме порано, ја стимулира циркулацијата на крвта. Ова помага да се отстрани вишокот на течност што се гради во сврзното ткиво.

Ќе ви требаат:

5 лажици мелено кафе

3 лажици пченица микроб масло

проѕирна фолија

Подготовка:

Измешајте ги двете состојки во сад додека не формираат густа паста.

Како да се користи:

Смесата нанесете ја на области од телото што ги сметате за проблематични (бутовите, рацете, задникот или абдоменот). Покријте со транспаренти/ проѕирна фолија 30 минути. Извадете ја фолијата, масирајте ја областа со кружни движења 5 минути и исплакнете со топла вода. Користете го овој пилинг двапати неделно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi