Експертите со поделени мислења: Дали децата се значаен извор на инфекција со коронавирус?

9 ноември, 2020
f_9275621_1024

Очигледно контрадикторните резултати не ги олеснија работите за оние кои одлучуваат за рамнотежата на здравјето и економијата

Дали децата се значаен извор на коронавирусна инфекција? Десет месеци по почетокот на пандемијата, експертите сè уште се поделени по ова прашање, што им отежнува на владите да одлучат дали ќе ги затворат училиштата или не.

За време на првиот бран на пандемијата, беше формиран научен консензус дека децата би можеле да бидат важен вектор во ширењето на новиот коронавирус, како што се кога станува збор за вирусот на грип. И тогаш дојде летото и преовладува друга теорија – неколку студии сугерираат дека децата, особено помалите, не се толку заразни.

„Научната литература не го разјасни тоа“, вели епидемиологот Доминик Костаглиола од париска Сорбона. Овие очигледно контрадикторни резултати не ги олеснија работите за оние кои одлучуваат за рамнотежата на здравјето на своите граѓани и нивната економија.

Факт е дека на пролет, бројни студии покажаа дека децата, кои ретко покажуваат симптоми на коронавирусна инфекција, не се многу заразни за другите членови на семејството, но ова беше во време кога училиштата беа затворени и ширењето на вирусот забавуваше, вели епидемиологот Зои Хајд, професор на Универзитетот во Западна Австралија.

„Повеќето студии за односот ковид-дете беа спроведени за време на карантинот или во време на низок пренос на вируси во заедницата“, напиша Хајд во Medical Journal of Australia. Но, некои неодамнешни студии од САД, Индија и Јужна Кореја ја доведоа во прашање претпоставката дека децата не се толку заразни.

Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) ги објавија резултатите од студијата спроведена на 300 лица, во која се заклучи дека „преносот на коронавирус е чест кај членовите на домаќинството, без разлика дали се возрасни или деца“.

Многу пообемно британско истражување објавено минатата недела покажува поинаква слика.

Политички наметнато прашање

„Животот со деца под 11 години не е поврзан со зголемен ризик од инфекција со коронавирус, развој на ковид-19 или хоспитализација“, се вели во студијата на Лондонското училиште за хигиена и тропска медицина и Универзитетот во Оксфорд, заснована на податоци собрани од повеќе од девет милиони возрасни.

Децата на возраст од 12 до 18 години претставуваат одреден ризик, но мал, заклучи студијата.

„Децата можат да го пренесат вирусот на други“, рече епидемиологот на СЗО, Марија Ван Керхове, „но се чини дека тоа се случува поретко отколку кај возрасните“.

Помладите деца го пренесуваат вирусот едни на други поретко отколку нивните тинејџерски врсници, бидејќи нивната стапка на инфекција е приближно иста како и кај возрасните.

„Кога имаат симптоми, децата испуштаат слични количини на вирус како возрасните и можат да заразат други како што прават возрасните“, објави во август Европскиот центар за превенција и контрола на болести. „Но, не е познато каква е состојбата со заразени асимптоматски деца“.

Ако можноста за пренесување на коронавирусот кај децата е сомнителна, несомнено е дека тие се генерално или асимптоматски или имаат поблаги форми на болеста во споредба со возрасните. Важноста на оваа научна расправа е дадена и од политичкото наметнато прашање дали училиштата треба да останат отворени.

Ризикот не е нула

Повеќето училишта во многу земји беа затворени за време на пролетниот карантин, што го загрози образованието на децата и изврши голем притисок врз родителите.

„Секој разбира колку се важни училиштата за децата, не само за образованието, туку и за нивното ментално здравје и безбедност“, рече Ван Керхове. „Во некои случаи и децата јадат таму“.

Многу земји, вклучително и Франција, Велика Британија, Ирска и Австрија, повторно воведоа национален карантин, целосен или делумен, за да се запре вториот бран на вирусот, но овој пат ги оставија училиштата отворени.

„Ризикот поврзан со училиштата не е нула и никој не го тврди тоа“, рече францускиот службеник за здравство Даниел Леви-Брул, додавајќи дека изолираните случаи сè уште треба да се стават во перспектива.

„Голем број училишта се отворени низ целиот Свет и, во најголем дел, нема проблеми“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi