Еректилната дисфункција може да биде последица на корона вирусот! Експертите сè уште не знаат зошто

10 декември, 2020
ере

Запознаени сме со вообичаените симптоми на Ковид-19, треска, отежнато дишење, замор, губење на мирис и вкус, болка во коските. Но влијанието на болеста не застанува тука и се чини дека една од потенцијалните компликации на болеста е еректилната дисфункција.

Знаеме дека мажите можат да имаат долгорочни здравствени последици поради овој вирус, и постои вистинска загриженост дека мажите може да имаат долгорочни проблеми со еректилна дисфункција поради проблеми со циркулацијата, предизвикани од оваа болест и за тоа лекарите навистина се грижат.

Тие сè уште не ја откриле врската
Сè уште не е познато точно каква би била врската помеѓу Ковид-19 и еректилната дисфункција, а експертите претпоставуваат дека има неколку различни фактори. Една од причините може да биде воспаление. Кај многу луѓе, штетата на телото што се јавува не е од самиот вирус, туку од реакцијата на организмот на вирусот.

Covid-19 предизвикува хиперинфламација што може да предизвика формирање на мали тромби, како и воспаление на обвивката на крвните садови. Ова на крајот предизвикува нарушување на протокот на крв, а протокот на крв е од најголема важност за да се постигне ерекција.

Covid-19 може да ја влоши постојната срцева состојба, како што се воспаление на срцето или неправилно чукање на срцето. Многу лекови што се користат за лекување на срцеви заболувања, како што се бета блокаторите, може да имаат еректилна дисфункција како несакан ефект. Тогаш потенцијално се случуваат две работи во организмот, вирусот САРС-КоВ-2 и воспалителните молекули ги оштетуваат крвните садови и се појавуваат несакани ефекти од лековите.

Поголем ризик за мажи со лошо здравје
Покрај тоа, треба да се има предвид дека стресот, анксиозноста и депресијата отсекогаш биле потенцијални причини за еректилна дисфункција. Како што стапките на овие нарушувања се зголемуваат за време на пандемијата, така се зголемуваат и стапките на еректилна дисфункција.

Бидејќи еректилната дисфункција обично е симптом на основен здравствен проблем, мажите со лошо здравје имаат поголема веројатност да развијат нарушување и исто така имаат компликации поврзани со коронавирусот. Луѓето кои имаат дијабетес, карцином, респираторни проблеми и кардиоваскуларни болести се изложени на поголем ризик и вирусот повеќе ги погодува.

Недостаток на кислород е исто така проблем
Еректилната дисфункција е сложено физиолошко и психолошко нарушување. Човекот мора да има добра функција на нервниот систем, солидно ниво на тестостерон хормон, адекватен проток на крв и подготвен ум за нормална ерекција. Ковид-19 предизвикува сериозен физиолошки и психолошки стрес што доведува до пониски нивоа на тестостерон и зголемено ослободување на хормоните на стресот.

За повеќето пациенти, Ковид-19 се манифестира како респираторна болест. За оние кои стануваат потешки болни, овие проблеми можат да го отежнат внесувањето доволно кислород во крвотокот. Кога тоа се случи и ерекцијата е тешко да се постигне, потребен е кислород за да се создаде азотен оксид, важна молекула за постигнување ерекција.

Ковид-19 влијае и на тестисите?
Исто така, постои хипотеза дека долгорочните компликации на корона вирусот можат да доведат до фиброза на еректилното ткиво. Нивото на тестостерон треба да се врати во нормала кога акутната инфекција ќе се повлече, а исто така и нивото на стрес-хормонот треба да падне. Ако инфекцијата доведе до формирање на фиброзно ткиво на пенисот, тоа е потешка и помалку реверзибилна состојба за лекување.

Постојат докази дека корона вирусот влијае и на тестисите. Вирусот влегува во клетките користејќи ACE2 протеин, кој е преовладувачки протеин во тестисите. Бидејќи повеќето тестостерон се произведуваат тука кај мажите, Ковид-19 може да предизвика намалување на тестостеронот во телото.

Ова е значајно од две причини. Ниските нивоа на тестостерон можат да придонесат за еректилна дисфункција. И второ, тестостеронот помага да се потисне воспалението во телото. Ако нивото на тестостерон е ниско, штетата што воспалителните молекули ја предизвикуваат на крвните садови може да се влоши.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris