Еве каде ризикот од добивање коронавирус е најголем, a каде најмал

20 октомври, 2020
korona-virus-830x0

Ризикот од инфекција со корона вирусот е најголем во затворени простории

Според индексот на ризик од инфекција со корона вирусот тој е најголем на забавите во затворено.

Овде се вклучуваат барови и ноќни клубови, патувања со авион, концерти, кина и театри, контактни спортови, верски услуги / заеднички молитви и публика на спортски настани.

Во зависност од споменатиот настан, ризиците се затворени простори, потрошувачка на алкохол и цигари, долгорочно изложување, изразен пренос на капки, пренесување преку површина, пеење, ослободување на капки и близок контакт.

Она што има најголемо влијание врз ширењето на инфекцијата е, покрај затворениот простор, должината на изложеноста и интеракцијата, гужвата и силното ширење на капките со зборување, кивање, кашлање и пеење.

Најниски ризици вклучуваат престој дома, потоа шетање на отворено, нарачување храна, намирници и земање пијалоци или приготвена храна.

Меѓу умерените ризици се спортот, купувањето на пазарите и купувањето облека и козметика.

Среден ризик е вежбање во спортски сали, контакт преку предмети и површини, не носење маски, висока фреквенција на дишење, потоа фризерски / козметички салони, работа во канцеларии и конечно консумирање храна во затворен простор во ресторан.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum