Еве како да ги исчистите антилопските чевли од дамки, прашина и гребнатини: Повторно ќе бидат како нови!

5 септември, 2020
226859_profimedia0351765134_ls

Антилопските обувки се неверојатно чувствителни на дамки, но и на чистење. Не сакаат дожд, но и правот исто така остава свој белег на нив. Еве како да ги исчистите без да ги уништите

Техника број 1: Исчистете ги чевлите од прашина и гребнатинки

Земете четка за чевли и проверете дали чевлите ви се суви. Ако на кутијата за чевли има упатства за нега на чевли – следете ги.

Антилопските чевли мора да бидат суви кога се чистат од прашина и гребнатини. Најдобро е да земете мека четка и лесно да ги четкате за да се ослободите од нечистотијата. Секогаш четкајте на истата страна, никогаш не лево – десно.

Ако имате гребнатини на антилопските чевли, четкајте напред и назад со груба четка. Кога отстранувате нечистотија и гребнатини, не заборавајте да користите спреј за антилопски чевли.

Техника број 2: Дамки од вода на антилопските чевли

Навлажнете ја надворешноста на чевлите со нежно четкање на површината на чевлите со влажна четка. Водата ќе ја промени бојата на чевелот, но не грижете се. Исплакнете ја четката секој пат, исцедете ја и поминете со неа преку чевлите.

Отстранете ја вишокот вода со сува, памучна крпа. Нанесете вода со мека четка додека целиот антилоп не биде рамномерно влажен.

Ставете стуткана хартија во чевлите за да ја пополните внатрешноста. Завиткајте пешкир или памучна крпа околу чевелот. Оставете чевлите да се исушат најмалку 12 часа. Кога чевлите се суви, лесно исчеткајте ги повторно со сува четка.

Техника број 3. Отстранете ги дамките од антилопските чевли

Обидете се да ги отстраните мрсните дамки од антилопските чевлите со четка натопена во млака вода.

Пченичното брашно може да отстрани голем дел од дамката од масло. Ставете пченично брашно над дамката, добро тријте и оставете преку ноќ. Следниот ден, четкајте ја дамката и ако не е отстранета, измијте ја со млака вода.

Дамките направени од восок или гума за џвакање на антилопските чевли се отстрануваат со ставање на чевлите во замрзнувачот 5 часа. Потоа отстранете ги дамките со лесно стружење со ноктите.

Ќе ги отстраните дамките на крв со памучна топка натопена во хидроген. Притиснете ја натопената памучна волна со хидроген лесно на чевлите додека не исчезнат дамките од крвта.

Туфер натопен со алкохол ќе го отстрани мастилото од антилопските чевли.

Техника број 4: Други помагала

Антилопските чевли премачкајте ги со паста од сода бикарбона и вода. Потоа оставете ги да се исушат и исчеткајте ги со мала четка.

Четкајте ги антилопските чевли со воленани чорапи.

Ако антилопските чевли имаат непријатен мирис, истурете бебешка пудра во нив, оставете ги во текот на ноќта и истурете го вишокот наутро.

Дали имате своја техника за чистење чевли на антилопи? Споделете со нас во коментарите подолу.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi