Еве како да го намалите високиот крвен притисок со народни лекови

25 јуни, 2020
Annotation 2020-06-25 122022

Доколку немате лекови при рака, а притисокот ви “дивее” обидете се со овие народни лекови  

Мерачот за притисок стана составен дел на секоја домашна аптека. Сите денес имаме проблем со притисокот и тоа веќе не зависи од годините.

Стресот е најчесто голем предизвикувач на висок крвен притисок. Ако имате претерано висок притисок, викнете итна помош. Но, ако притисокот ви е малку повишен и не се чувствувате добро, еве како можете да го снижите со народни лекови:

  1. Чајот со млеко го снижува притисокот. Доколку притисокот ви варира поради временските промени, направете чај со млеко еднаш дневно. Тоа ќе го доведе притисокот во нормала.  
  1. Сок од цвекло со мед. Пола чаша сок од свежо цвекло и една кафена лажичка мед, ќе направат чуда за стабилизација на притисокот.  
  1. Земете тенка игла и боцнете ги врвовите на прстите на рацете. Потоа полека масирајте ги ушите.