Еве како да ја вратите во живот слабата и оштетена коса: Мака од 2 состојки за целосно закрепнување на косата! (РЕЦЕПТ)

4 мај, 2020
коса

Кога станува збор за здравје и убавина, кокосовото масло е еден од најпознатите корисни природни лекови што нуди многу здравствени придобивки, има прифатлива цена и е сосема природно.

Кокосовото масло веќе долго време е  корисно во козметиката. Се додава на производи за нега на тело, лице, нокти, но има најголем ефект врз косата дури и по првите третмани.

За да ја направите вашата коса мека и мазна, направете маска од кокосово масло и мед.

Во сад ставете 2 лажици ладно цедено масло од кокос и загрејте го во микробранова печка 20 секунди.

Потоа додадете 2 лажици мед и промешајте додека не се изедначи.

Нанесете ја маската на малку навлажнета коса и оставете да делува ја најмалку 40 минути, а потоа измијте ја со шампон.

Користете ја оваа маска еднаш неделно и нема да мора да чекате долго за фантастични резултати.