Еве како да спречите ширење на грип или вирус на вашето тело: За 12 часа ќе бидете како нови!

11 октомври, 2020
230043_napitak_ls

Со почетокот на студеното време, сите се плашат од настинки и вируси. За да спречиме добивање на грип оваа сезона, треба да видиме што ја предизвикува болеста

Ако ви недостасува витамин Д, спиете малку, живеете стресен живот, јадете слабо и лошо, вие сте подложни на грип.

Настинката е водечка причина за посети на лекари и боледувања. Кога пациентот чувствува треска, температура, кашлица, течење на носот, слабост и други симптоми слични на грип, дијагнозата на „грип“ ќе се постави само во 3-17% од случаите. Другите болести се предизвикани од други вируси / бактерии. Не е сѐ грип!

Вирусите се неколку пати помали од бактериите, имаат поинаква структура, а антибиотиците се бескорисни во тие случаи.

Вирусот може да биде симптом на настинка или грип, но тоа не е причина за болеста. Вистинската причина за грипот е имунолошко нарушување, како и недостаток на витамин Д.

Начин на живот

Ако често имате настинка, време е да го исфрлите шеќерот од вашата исхрана. Шеќерот е исклучително штетен за имунолошкиот систем.

Добрата исхрана и добар сон, вежбање и отстранување на стресот се клучни за имунолошкиот систем. Корисно е да се јаде месо и јајца, свеж зеленчук и овошје, билки и да се пие свежа вода.

Вежбањето исто така го зајакнува имунитетниот систем. Ако не сте љубител на трчање, вежбање – само пешачете.

Анти-патогени додатоци:

  • Витамин Ц,
  • масло од оригано,
  • прополис,
  • екстракт од маслиново лист.

Водород пероксид работи добро против инфекции на горниот респираторен тракт. За да излечите настинка или грип за 12 до 14 часа, треба да внесете само 3 до 5 капки 3% водород во двете уши.

Сите овие методи ќе ви помогнат да го запрете развојот на вирусот во многу рана фаза на болеста.