Еве што се случува ако секогаш ја носите истата маска и не ја миете!

1 декември, 2020
korona-zena-ruke-shutterstock_1700150245


Ако не ги менувате маските или не ги миете редовно, вирусите и бактериите сепак ќе стигнат до вас


Во пандемијава, се поврзавме со маските, некои луѓе особено, затоа што носат иста маска со денови, месеци. Без разлика дали се платнени или хируршки, N95, тие играат важна улога во спречувањето на ширењето на ковид- 19. Сепак, тие ќе бидат ефективни само ако се користат правилно, и подеднакво е важно колку често ги миеме, како ги одржуваме и каде ги оставаме кога ќе се вратиме дома. Затоа што ако не ги користите и одржувате правилно, тоа е исто како да ги немате на лицето.

Тие траат еден ден
Маските за еднократна употреба обично треба да се исфрлат по секоја употреба, но бидејќи огромното мнозинство од луѓето не работат во болници или лаборатории, можете да ги менувате еднаш на ден. Ова значи дека можете да ја ставите маската што ја носевте кога отидовте во продавница во специјална чиста торба и да ја користите повторно кога одите, на пример, во аптека или на работа. Веќе не е употреблива следниот ден.

И платнените маски не треба да се носат повеќе од еден ден. Најдобро би било да ги измиете во машината за перење, но не секој ги мие алиштата секој ден. Следната најдобра опција е да ги сварите во посебен сад со малку детергент и исплакнете. Кога ќе се исушат, треба да ги испеглате.

Маска N95
Според истражувањето на американските научници, маската N95 може да се деконтаминира не повеќе од два до три пати, без да се загрози нејзината функционалност. Така можете да ја носите уште три пати.

Научниците тестираа четири методи за уништување на вирусот: УВ зраци, сува топлина, испарлив водород пероксид (VHP) и етил алкохол. Алкохолот го уништува вирусот, но го деградираматеријалот за маска, па затоа научниците не препорачаа да се користи за деконтаминација.
Но, покажано е дека испарувањето на ултравиолетовата светлина и водород пероксид е ефикасно во елиминирање на корона вирусот .

Водород пероксид или водород го елиминираа растот на вирусот на маската на нула за околу 10 минути, овој метод беше ефикасен и маските можеа да поминат низ три круга на деконтаминација. Ултравиолетовите зраци беа исто така ефикасни.

„Заедно, нашите откритија покажуваат дека третманот со VHP покажува најдобра комбинација на брзо уништување на корона вирусот и зачувување на маската N95, под експерименталните услови што се користат овде“, се вели во научната студија објавена на веб-страницата на medRxiv.

Студијата, исто така, проучи деконтаминација на маски со топлина од 70 степени во печката.

Алкохолот брзо ги деконтаминира респираторите, но не го помина тестот за функцијата на маската за респиратор во вториот круг на деконтаминација.

Сувата топлина беше ефективна, но маската остана точна за време на два круга деконтаминација.

Научниците велат дека маската N95 не треба да се мие со вода и сапун, алкохол, белило.

И, зошто е сето ова важно?
Носењето иста маска од ден на ден, која не ја миете (или не ја менувате доколку е хируршка или N95) ја поништува целта на нивното носење.

Додека ја носите маската секој ден цел ден, вдишувате и издишувате и создавате влага и топлина што ги привлекува вирусите. Како поминуваат деновите, вирусите ќе останат на надворешната страна на маската. И кога ќе го допрете, ќе ги контаминирате рацете. Може да ги допрете носот и очите со тие раце. Во тој случај, маската нема цел.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris