Еве што се случува со вашето тело ако ги оставите цигарите на само еден ден!

21 ноември, 2020
цигар

На сите ни е добро познато дека пушењето е водечка причина за болести на срцето и циркулаторниот систем, а за тоа сведочат бројни истражувања и научни трудови на таа тема. Овој штетен дефект е еден од главните фактори на ризик за развој на рак, респираторни и кардиоваскуларни заболувања.

Покрај тоа, чадот од тутун им штети на сите луѓе кои редовно се изложени на него, иако не се пушачи. Престанок на пушење значително го намалува ризикот од развој на болеста. Последиците од долгата серија години поминати во пушење не можат да исчезнат веднаш, но бројни промени може да се забележат во организмот ако поминете само еден ден без да запалите цигара.

Никогаш не е доцна да се запре
Според извештајот на Светската здравствена организација, пушењето убива повеќе од 8 милиони луѓе годишно, од кои околу 1,2 милиони се пасивни пушачи.

Откажувањето од пушење бара голема решителност и упорност, но наградата не заостанува: врз основа на сите истражувања, ќе живеете подолго и значително ќе го намалите ризикот од развој на бројни болести.

Кои промени се случуваат во организмот по еден ден без цигари?
Студиите покажуваат дека крвниот притисок и срцевиот ритам паѓаат во нормала дури и кога не пушите 20 минути.

Во текот на првите осум часа, никотинот во крвотокот паѓа на 6,25 проценти.

Токсични материи, како што се јаглерод моноксид, паѓаат, а нивото на кислород во крвта се зголемува. По дванаесет часа без цигара, нивото на јаглерод моноксид и кислород во крвта се нормализира.

По два до три дена, сетилата за вкус и мирис се подобруваат, а никотинот го напушта телото. Повлекувањето на никотин може да доведе до промени во расположението, главоболки и зголемен апетит. Сепак, не вреди да се откажувате, бидејќи дишењето станува полесно за неколку дена. Циркулацијата и функцијата на белите дробови се подобруваат во рок од 2-12 недели.

Во текот на првата година, општата енергија се подобрува, а симптомите како што се кашлица, замор, назална конгестија и отежнато дишење исчезнуваат. Секрецијата на слуз се намалува, дишните патишта се чистат и можноста за инфекција е намалена.

Ако некој се држи до своите одлуки со години, тоа значително го намалува ризикот од развој на мозочен удар и разни видови на рак, вклучувајќи рак на белите дробови.

Ако успеете да поминете десет години без цигари, ќе го намалите ризикот од развој на рак на белите дробови за 50 проценти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi