Еве што треба да направите пред да ја ставите маската на лицето!

19 октомври, 2020
забиѓ

Миењето заби пред да излезете од дома ќе ви помогне да го отфрлите ковидот, вели угледен професор по стоматологија, д-р Мартин Ади од Универзитетот во Бристол, кој тврди дека пастата за заби ги има истите хемикалии како антибактерискиот гел за раце.

Ова, тврди тој, може да го убие вирусот корона ако влезе преку устата, спречувајќи го да се размножува и развива ковид-19. Поточно, пастата за заби може да заштити лице со намалување на вирусното оптоварување во устата.

Затоа, проф. Д-р Ади верува дека сите треба да ги миеме забите секој пат пред да ја напуштиме куќата. Тој ги повика властите во Велика Британија да ја охрабрат јавноста да ги мие забите почесто на ист начин како што препорачуваат носење маски и миење на рацете.

Тој исто така препорачува испирање на устата како подеднакво ефикасен метод.

Пастата за заби ги содржи истите детергенти што ги има во гелите за дезинфекција за дезинфекција на рацете. Антимикробниот ефект на пастата за заби во устата трае три до пет часа, а тоа би го намалило вирусното оптоварување во плунката или инфекцијата што влегла во устата – посочува тој.

Истражувачите претходно споменаа дека намалувањето на дозата на вирусот на кој е изложено лице може исто така да го намали ризикот од потешка форма на болеста.

Почетната доза на вирусот и количината на вирус што ја има индивидуата во секое време може да ја влошат сериозноста на болеста. Количината на изложеност на вирусот на почетокот на инфекцијата, инфективната доза може да ја зголеми сериозноста на болеста и исто така е поврзана со поголемо вирусно оптоварување – истакнуваат членовите на тимот од Оксфорд Ковид-19.

Ова не е прв пат проф. Д-р Мартин Ади ја промовираше идејата за чести четкање за да се намали ризикот од колвица.

Во претходниот број на „Стоматолошки журнал“, тој рече дека е изненаден што стоматолошката активност не промовира четкање на забите како превентивен пристап кон вирусот корона.

Според сопственото знаење и следење на експертите, главниот извор на заразни капки доаѓа од плунката. Затоа, малку сум изненаден што нашата професија не промовираше хигиена на усната шуплина како превентивен пристап кон ковидот – посочи тој во тоа време.

Патем, хемикалијата што ја делат пастите за заби и средства за дезинфекција е трикозан. Тоа е антибактериско средство кое обично се додава на пастите за заби за да се спречи натрупување на забни плаки. Ова е контроверзна хемикалија која беше забранета од Американската агенција за храна и лекови (ФДА) во 2016 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum