Еве што велат експертите за појадокот: Ништо не е како што мислевме!

24 октомври, 2020
308625_shutterstock-622381799_ff

Светската здравствена организација сè уште тврди дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот и лицето кое редовно појадува има редовен метаболизам и нема проблеми со вишокот килограми. Т.е. појадокот го забрзува метаболизмот. Сепак, тие исто така се согласуваат дека премногу богатиот појадок може да доведе до дебелина. Но, нормалното внесување калории и малите оброци неколку пати на ден, само можат да помогнат дебелото лице да изгуби тежина.

Еве што не треба да јадете по препорака на Светската здравствена организација:

Колбаси

Колбасите се вкусен, но не и здрав производ. Тие содржат најмалку месо и најмногу конзерванси и засилувачи на вкус што можат да предизвикаат рак на хранопроводот.

Инстант каша

Со цел да се скрати времето на готвење, житарките се подложени на посебен третман, поради што јаглехидратите се претвораат во скроб. На ова додадете шеќер, кој се користи обилно за подобрување на вкусот, и ќе добиете отров што се продава како здрав производ.

Суво овошје

Тој е поштетен од корисен производ бидејќи со цел да се исуши овошјето, се додаваат одредени хемикалии и шеќери за да не се расипе.

Мусли

Мусли е чист шеќер со празни калории. Индустриски производ што се продава како здрав појадок може само да го отруе вашето тело, и никогаш да не го лекува!

Сокови во тетрапак

Овие сокови се полни со конзерванси бидејќи ништо друго не може да ги „спаси“ од распаѓање. Свежо исцеден сок може да „живее“ само 15 минути. Оној што трае со месеци е полн со шеќер.

Банани и други егзотични овошја

Корисно е овошјето кое расте во вашата непосредна близина. Овошјето што мора да се транспортира од прекуокеанските земји е испрскано безброј пати со разни хемикалии кои спречуваат да се расипе. Таквото овошје е отров.

Преработено сирење

Секоја дополнителна обработка на сирењето го претвора во чиста маснотија што се лепи на цревата. Сирењето се користи за подготовка на крем сирење, кое веќе не може да се продава во својата прва форма.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum