Феноменален улов на холивудски шминкери: Овој трик за шминка ги брише темните кругови за една минута!

13 мај, 2020
Насловна

Ако немавте доволно време за лизгање на „убавина“ и се разбудивте со отечено лице и темни кругови, не грижете се, најдовме решение.

Шминката може да ги покрие сите несовршености само доколку се користи на вистински начин.

Сите знаеме дека коректор служи за замаглување на отечениот регион под очите, мозолчињата и црвенилото. Кога ги покриваат очните капаци, жените обично нанесуваат коректор под окото. Сепак, уметниците за шминкање имаат малку различни правила.

За целосно да ги скриете торбите под очите и темните кругови и да го направите лицето да изгледа свежо и сјајно, користете две нијанси на коректор.  

Нанесете го оној со жолт потфат под окото на окото во форма на триаголник, добро измешајте, а потоа користете коректор со ладен подтон. Се нанесува на аголот на окото и до самиот крај, како и на аглите на усните.

На овој начин се прави контраст затоа што визуелно изгледа како темните кругови никогаш не биле таму.  

Кога нанесувате коректор, четкајте со камена пудра за да одржите сè на свое место.  

Во видеото, погледнете како изгледа целиот процес: