Формула за привлечност: 5 правила како да звучите СЕКСИ!

11 септември, 2020
СЕКСИ

Што го прави гласот привлечен?

Можете ли да замислите колку е напорна работата на актерите за снимање еротски аудио книги? На пример, за да снимите еден од деловите на „Педесет нијанси сиво“, треба да прочитате на глас околу 20 часот, истовремено додавајќи „оган“ на говорот. Актерите, се разбира, мораат да прават и други работи. Но, еве како да постигнете еротско кадифе во вашиот глас, без да се оптеретувате со студии и проби?

Оваа вештина дефинитивно вреди да се совлада!

Што ако сте во долга врска и се борите да додадете страст во вашите разговори? Или одеднаш наидете на апликација за средби каде што се очекува да презентирате видео? И, како да се надминат непријатностите за оние на кои им е непријатно да зборуваат валкано додека водат љубов?

Еве што советува актерката Барбара Розенблат, која ја глуми Мис Роуз во филмот „Портокаловата е нова црна“.

1. Пробајте ја вежбата снимајќи се на магнетофон. Отпрвин, не секој го сака начинот на кој звукот звучи на снимањето, но мора да ја надминеме непријатноста. Фаќањето кадифени белешки? Одлично, продолжете се додека не го слушнете тоа! И тогаш – развијте ги своите вештини. Запомнете, можете да го заведете вашиот соговорник не само со звук, туку и со ритам. Слушајте, поставувајте прашања, апсорбирајте реакции, изберете го вистинското темпо. Заведувањето е сериозна работа.

2. Откријте до кој степен вашиот партнер е подготвен да реализира фантазии. За да се шират скриените таленти, важно е да се чувствувате што е можно попријатно со одредена личност. Тешко е да се опуштите ако реакцијата е непредвидлива или несоодветна – не би сакале да се реагира на вашиот беспрекорно секси вокал со потсмев наместо безрезервно предавање.

3. Актерите треба да го променат својот глас за да се прилагодат на улогите, но звучи секси во реалниот живот значи да се соочиш со тоа што си. Не ја исполнувајте главата со стереотипи – кој рече дека само придушени и ниски вибрации покануваат љубов? Зборувајте, викајте, шепотете со доверба и играјте во опсегот со кој сте родени: писклив, груб, мек, остри тонови или сопран. Немојте да се уредувате или да се осудувате себеси со загриженост дека сте далеку од стандардот. Користете ги сите белешки што ја откриваат вашата бесконечно страсна природа, овде и сега.

4. Секој романтичен херој од филм или ТВ серија дава заштитен знак на засипнатост, и од време на време – сензуален крик. Фактот дека мажот треба да звучи грубо е исто така клише за сексуалноста, што потсетува на принципите на стандардите за рекламирање. Се сеќавате на секој што ви одговори со желба во срцето – како нивните гласови се вклопија во наведениот концепт? Не постои единствена формула за привлечност, затоа нема потреба да се придржувате до стандардите.

5. Некои лесно успеваат да имитираат каков било лик или, во зависност од околностите, го менуваат својот глас во посакуваните вибрации. За оние кои не се меѓу виртуозните камелеони, постои едноставен животен трик – облекување. „Се чувствувате поразлично кога ќе излезете во здолниште и потпетици наместо вообичаените фармерки и патики, нели? Не бидете удобни, изберете топла облека! Веднаш ќе создадете подобро расположение.