Фрлете се на работа: Самозадоволувањето може да го зајакне имунитетот

23 јули, 2020
samozadovoluvanje

Според експертите, мастурбацијата не само што е забавна, туку и ќе ви помогне да останете здрави.

Д-р Џенифер Ландам, специјалист за хормонска терапија, посочува дека мастурбацијата може да биде токму она што ви треба за да го зајакнете имунитетот.

Самозадоволувањето е познато за зајакнување на имунитетот и зголемување на бројот на белите крвни црнца – што пак помага во борбата против инфекции во организмот.

Ставовите на д-р Ландам се одразуваат и во едно мало истражување спроведено од Одделот за медицинска психологија на Универзитетската клиника во Есен, Германија, која внимателно ги испита ефектите на оргазмот преку мастурбацијата врз бројот на крвните клетки. Ова истражување потврди дека сексуалната возбуда и оргазмот го зголемуваат бројот на белите крвни зрнца и го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Покрај тоа, тие ви помагаат да се опуштите и да спиете подобро.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi