Г – точка: Ако не сте сигурни каде е, вака најлесно ќе ја најдете!

18 декември, 2020
seks-poze

Време е да се започне истражувањето. Ако верувате дека Г-точката постои, но не сте сигурни каде точно се наоѓа, еве како да ја пронајдете. Ако не верувате – проверете повторно, никогаш не знаете што може да откриете

Митот за Г-точката е едно од прашањата што го привлекуваше нашето внимание со децении, откако за првпат беше споменато во стручната литература во 1950-тите. Во тоа време, д-р Ернст Графенберг пишуваше за одредена зона со големина на зрно грашок на ѕидот на вагината, чија стимулација, наводно, гарантира дека жената наскоро ќе доживее интензивен оргазам. Како потврда на оваа теорија, се цитираат антички индиски текстови кои опишуваат „особено чувствително место во вагината, чија стимулација доведува до неописливо задоволство“. Сепак, научниците веќе 60 години не можат да се договорат дали Г-точката навистина постои или не. Ултразвучните прегледи и анализите на ткивата не докажаа постоење на ерогена зона за да се потврди овој мит.

Но, тука станува збор за „наука“ наспроти „женско искуство“. Затоа што, ако не постои, сигурно сте имале барем едно искуство, барем еден таков добар секс во животот што не можете да не се прашувате што „удривте“ тогаш ако не Г-точката … „Имате многу жени кои тврдат дека имаат една зона која е ерогена и таа е значително почувствителна од остатокот на вагиналниот канал“, вели д-р Ивон Фулбрајт, сексолог. “Постои можност за некои жени Г-точката да не е извор на голема возбуда, исто како што за некои жени брадавиците не се ерогена зона иако обично ги сметаме за” чувствителни “точки. Но, ова не е доказ дека Г-точката не постои“, заклучува тој.

Ако верувате дека постои, едноставно не сте сигурни каде точно се „крие“, еве како да ја пронајдете. За оние кои не го доведуваат во прашање нејзиното постоење, Г-точката е нешто како „светиот грал“ на женската сексуалност, нешто што може да „отвори“ сосема нови димензии на уживање. „Тоа е мала маса на сунѓересто еректилно нервно ткиво, парауретрален канал, жлезди и крвни садови и не е спорно дека за некои жени може да биде ерогена зона“, вели д-р Фулбрајт.

Г – точката се наоѓа помеѓу срамната коска и предниот дел на грлото на матката, околу пет до шест сантиметри од почетокот на вагиналниот отвор, на предниот ѕид на вагината (т.е. оној што е поблиску до стомакот, а не од задниот дел). Пред да започнете со истражувачка мисија, направете ја својата „домашна задача“. Затоа, застанете и … замислете. Дозволете си малку пауза, одвојте малку време да се опуштите за да можете да се препуштите на уживањето. Носете долна облека во која сте убави за себе. Можеби дури и чорапи, чевли со високи потпетици, овој пат, за промена, за себе… Прилагодете го осветлувањето, пуштете ја музиката што ви се допаѓа, запалете свеќи. Или играјте стриптиз, ако тоа е она што навистина го сакате. Замислете со отворени очи, погледнете го вашето тело како богатство. Заведете се. Ќе наидете само на љубовник кој ќе ве гали подобро отколку што можете сами доколку имате среќа. Можеби еднаш во животот. Можеби никогаш. Затоа, замислете ситуација што ве возбудува толку многу што се тресете. И потоа развијте ја приказната до крајност. И потоа преминете ја границата. Затоа што само вие сте таму, и нема кој да ве ограничи или осуди.

Кога ќе ја достигнете таа состојба на „скоро не“ свест, фокусирајте се на телото. Но, не за оние една или две зони за кои знаете дека ќе ја „завршат работата“ за вас. Дозволете си да уживате откривајќи нешто ново. Можеби сопственото тело ќе ве изненади. Обидете се да ги допрете вратот, градите, задниот дел на колената, бутовите … Можеби перинеумот? Тој сантиметар, двете кожи помеѓу вагиналниот и аналниот отвор може да бидат токму она што го баравте Кога сте доволно возбудени, продирајте ги прстите во вагината и допрете внимателно (малку лубрикант на прстите никогаш не е на одмет). Кога ќе се возбудиме, крвта брза кон карлицата, а Г-точката малку се зголемува и станува почувствителна. Може да се случи раката да биде дури и малку „погруба“ во однос на околното ткиво. И имајте на ум дека големината на Г-точката може да варира, од круг со дијаметар на грашок, до големина на паричка.

И штом еднаш ја пронајдете … вашето тело само ќе ви каже како понатаму. До оргазам. Или повеќе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris