Ги бришат брчките и го одржуваат целото тело здраво: 7 причини зошто треба да јадете смокви колку што е можно почесто

17 јуни, 2020
ѕѕ

Смоквите содржат до 80 проценти вода, а во исто време тие се овошја со највисоко ниво на природни шеќери, така што тие се исклучителен извор на енергија, а исто така го стимулираат мозокот, ја подобруваат концентрацијата и меморијата.

Смоквите се омилено летно овошје за многумина. Покрај тоа што се вкусни, тие можат да се користат за лекување на каснувања од инсекти (сувите смокви се користат за каснувања и убоди од инсекти, пајаци и други животни), и веќе долго време се сметаат за одличен афродизијак. М-р Ивана Шимиќ ги објасни придобивките од смоквите:

  1. Превенција од карцином

Научно е докажано дека екстрактот од смокви, нивната состојка бензалдехид, помага во намалувањето на можноста за тумори. Смоквите покажаа одлични резултати во намалувањето на ризикот од рак на простата.

Исто така, се верува дека помагаат во карцином на дојка во периодот по престанокот на менструацијата.

  1. Понизок холестерол

Стеснувањето на артериите може да предизвика срцев удар или мозочен удар. Покрај холестеролот, зголемените триглицериди, исто така, влијаат на оштетување на срцето. Се покажа дека смоквите имаат корисен ефект врз нивото на холестерол во крвта. Растителни стероли како што се стигмастерол и ланостерол, кои се содржани во смокви, се врзуваат за молекули на холестерол во цревата и со тоа се мешаат во неговата апсорпција.

  1. Превенција на срцев удар

Омега-3 и омега-6, со кои смоквите се богати, се важни за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Смоквите се добар извор на калиум, минерал кој го регулира крвниот притисок.

  1. Помош во третманот на дијабетес

Поради количината на шеќер што ја содржи, дијабетичарите се советуваат да бидат внимателни при употреба. Меѓутоа, ако се користи во умерени количини, може да ја намалат потребата за инсулин кај дијабетичари.

  1. Подобрување на меморијата

Редовното консумирање на смокви спречува анемија и ја подобрува меморијата. Само четири сушени смокви обезбедуваат дури една четвртина од препорачаната дневна доза на железо за организмот.

  1. Против развој на акни

Користете вилушка за да направите маска од три свежи смокви и една лажица јогурт, а потоа нанесете ја на лицето. Масирајте и оставете ја смесата на кожата 15-20 минути да се исуши и исплакнете. Истата маска можете да ја нанесете на усните за да се ослободите од засечените усни и мртвите клетки

Тие се богати со бета-каротин, па затоа се препорачува да јадете смокви неколку дена пред да излезете на сончање.

  1. Тие подмладуваат

Поради содржината на значителна количина на витаминот Б комплекс, смоквите обезбедуваат еластичност и сјајност на кожата. Ако ги јадете секој ден, ќе забележите драстична разлика во изгледот на кожата на лицето.