ГЛОБАЛНА ЗАКАНА: Додека целиот Свет се фокусира на пандемијата Ковид 19, друга голема здравствена закана станува сè поопасна

11 октомври, 2020
laboratory-829371_640

Додека целиот Свет се бори со пандемијата на коронавирусот, експертите предупредуваат дека веќе имаме работа со друга заразна болест која може да стане закана. Бактерии тпорни на антибиотици не добиваат толку внимание како КОВИД-19 затоа што болестите што ги предизвикуваат се шират бавно и рамномерно.

Опасни трендови

Но, бактериите би можеле да станат закана на ниво на COVID-19, велат експертите. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, скоро три милиони Американци добиваат бактериска инфекција отпорна на антибиотици секоја година. Околу 35.000 од нив умираат.

На глобално ниво, околу 700 000 умираат секоја година од овој вид на инфекција. Светската здравствена организација проценува дека, според сегашните трендови, околу 20 милиони луѓе годишно може да умрат од инфекции отпорни на антибиотици до 2050 година.

Поради прекумерно препишување на антибиотици, нивна прекумерна употреба кај добиток и други фактори, развиени се разни видови на бактериски инфекции, вклучувајќи соеви на гонореја, туберкулоза и салмонела, кои се крајно тешки, понекогаш дури и невозможно да се излечат.

Тоа е затоа што мал дел од бактериите кои ги преживуваат овие антибиотици се развиваат и размножуваат, развивајќи отпорност. Во светот 230.000 луѓе годишно умираат само од туберкулоза отпорна на антибиотици.

„Се поверојатно е дека оваа бактериска инфекција ќе биде многу тешка за лекување, а неизлечивите бактериски инфекции се лоши. Неизлечивите бактериски инфекции предизвикуваат голема штета “, објасни Сара Фортун, професор по имунологија и заразни болести на Универзитетот Харвард.

„Тоа е глобална криза“

Стефани Стратди, професор по медицина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Диего, верува дека не зборуваме доволно за заканата.

„За разлика од КОВИД-19, кој одеднаш се појави, кризата со отпорни бактерии полека згаснуваше. Тоа е веќе пандемија. Тоа е веќе глобална криза и се влошува под КОВИД “, рече Стратди.

Том Фриден, поранешен директор на ЦДЦ и извршен директор на „Resolve to Save Lives“, смета дека американската влада треба да преземе поагресивен и покомплексен пристап во борбата против, како што ги нарече, „бактери од кошмарот“. Тој додаде дека медицинската заедница треба конкретно да се фокусира на тоа како оваа заразна болест се шири во болниците.

Бидејќи бактериите стануваат поотпорни на антибиотици, ризикот од катастрофални последици се зголемува. На пример, E.coli предизвикува милиони инфекции на уринарниот тракт секоја година. Ако се развие екстремно отпорен вид на антибиотици, тој може да се прошири и убие „безброј млади жени“, рече Ленс Прајс, директор на основачот на Акциониот центар за отпорност на антибиотици на универзитетот Џорџ Вашингтон.

„Тие би можеле да одат на лекар со она што мислат дека е рутинска инфекција на мочниот меур и да завршат мртви поради инфекција во крвотокот, додека лекарите се обидуваат, но не успеваат да излечат инфекции што се прошириле на бубрезите и крвотокот по мочниот меур“, рече Прајс.

Пандемијата КОВИД-19, додава Прајс, откри како „нефункционален“ јавен здравствен систем „нè направи ранливи на бавното ширење на бактерии отпорни на антибиотици“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum