Го лекува ракот, штити од зрачење и го подобрува либидото: Најздравото растение на светот а ретко е на нашата маса

18 мај, 2020
Naslovna

Штити од зрачење, ја нормализира работата на тироидната жлезда, се бори со згрутчување на крвта, го зголемува либидото – неверојатно е колку многу сериозни заболувања можат да се излечат само со едно морско растение. Русите го нарекуваат „морска зелка“, а јапонците – „комбу“. На Далечниот исток, алгите се подготвени на стотици начини, а секое јадење не е само вкусен деликатес, туку и ефикасен лек.

Ако не јадете комбу алги – вие сте непријател на државата. Таквиот закон важеше за Кинезите во 13 век. Царот Чу Цу на своите поданици им нареди да консумираат најмалку 2 килограми комбу алги годишно. Владетелот дури обезбедил бесплатна достава на алги во секој град и секое село.

Кинезите веќе биле свесни за лековитите својства на морската зелка. Но, повеќето од комбу алгите биле сакани од нивните јапонски соседи. Во земјата на изгрејсонцето, од ова растение биле направени 300 различни јадења.

Русите на Далечниот исток исто така консумирале алги, но во европскиот дел на земјата не слушнале ниту за комбо алги се до почетокот на 20 век.Морска зелка се појави во Москва и Санкт Петербург благодарение на претприемачот од Владивосток, Хорват Божешко. Тој изгради фабрика за производство на мармалад од комбинирани алги. Слатките станаа многу популарни во Русија – но населението сè уште немаше идеја за вистинската вредност на ова морско растение.

Лековити својства на морска зелка:

 • ја нормализира работата на тироидната жлезда;
 • спречува тумори;
 • го подобрува метаболизмот;
 • го зајакнува имунитетот;
 • служи како превенција од авитаминоза;
 • има антисклеротичен ефект;
 • третира запек;
 • промовира губење на тежината;
 • се бори со анемија;
 • го намалува холестеролот;
 • ја подобрува меморијата;
 • ја зголемува сексуалната моќ;
 • има антидепресивни и анти-стресни ефекти.


Рецепти

Чај за слабеење

Истурете 1 лажичка сув прав на алги од комбу во чаша врела вода. Оставете да отстои 3 часа. Пијте 1/3 чаша чај 3 пати на ден.

Чај против атеросклероза

Истурете 1 лажица сув прашок од алги со половина чаша врела вода. Почекајте 3 часа да застанете. Консумирајте 2 лажици чај 4 пати на ден. Третманот трае еден месец.

Чај против запек

Истурете 1 лажичка сув прав на алги од комбу со 150 мл врела вода. Оставете да отстои 1 час. Пијте половина чаша чај пред спиење.

Витаминска маска за лице

Истурете 1 лажица сушен прав од алги со 4 лажици врела вода. Почекајте 15 минути да одстои. Додадете 1 лажица кисела павлака и витамин Е на смесата. Добро измешајте сè. Нанесете ја смесата на лицето, оставете ја да отстои 20 минути. Исплакнете со топла вода.

Мелем против брчки

Истурете 4 лажички сув прашок од алги со 6 лажици врела вода. Почекајте 15 минути да одстои. Додадете 1 лажичка мед на масата. Нанесете ја смесата на лицето, оставете ја да отстои 20 минути. Исплакнете со топла вода.