ГОЛЕМИ ВЕСТИ ВО ЕКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Овој ефтин лек без рецепт ја намалува смртноста од Ковид-19 за скоро 50 проценти?

31 октомври, 2020
shutterstock_521059819

Токму затоа што аспиринот може да управува со срцеви заболувања, стана корисен во борбата против Ковид затоа што инфекцијата со корона може да доведе до смртоносни запушени артерии

Земањето аспирин го намалува ризикот од хоспитализација предизвикан од коронавирус, и покрај тоа, овој лек може да го намали бројот на смртни случаи. Ова е според новото истражување на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд (УМСОМ), во кое научниците откриле дека една таблета со помала или послаба доза може да ја намали веројатноста сериозно болните луѓе да бидат на апарати за дишење.

Покрај тоа, аспиринот го намали ризикот од смрт од инфекција за скоро 50 проценти во споредба со оние кои не земале лек, пренесува Daily Mail. Научниците велат дека овие резултати обезбедуваат „претпазлив оптимизам“ во врска со употребата на аспирин за да се спречат сериозни компликации предизвикани од Ковид.

Како што повеќето луѓе знаат, аспиринот е достапен за секого, бидејќи тоа е лек без рецепт што е ефтин. Обично се користи за ублажување на мала болка и треска предизвикана од главоболки, но исто така ја ублажува болката од повреди на мускулите, болка во менструацијата и оние предизвикани од грип или треска. Исто така, аспиринот се користи како разредувач на крв за да се намали ризикот од срцев или мозочен удар и да се справи со срцеви заболувања.

Аспиринот го намалува ризикот од смрт од Ковид

Токму затоа што аспиринот може да управува со срцеви заболувања, тој стана корисен во борбата против Ковид-19 бидејќи инфекцијата со корона може да доведе до смртоносно запушување на артериите. Но, аспиринот не се квалификува како нестероиден антиинфламаторен лек (НСАИЛ), група лекови што се појавија во центарот на вниманието за време на пандемијата, од страв дека можат потенцијално да ги влошат симптомите на Ковид.

Според некои истражувања, нестероидните антиинфламаторни лекови, вклучувајќи парацетамол и ибупрофен, може да ја зголемат веројатноста за смрт кај хоспитализирани пациенти со Ковид. Сепак, експертите кои работеле на ова ново истражување велат дека нема јасни докази за тоа. Нивното истражување ги разгледа само ефектите на аспиринот и ги анализирало податоците од луѓето кои веќе земале лек за лекување на срцеви заболувања.

Според „Daily Mail“, резултатите од студијата покажале дека луѓето кои користеле аспирин дневно, имале 43 проценти помал ризик од третман на респиратор. Најважно од сè, аспиринот го намали ризикот од смрт за 47 проценти.

„Ова е важен наод што треба да се потврди со клинички испитувања. Доколку се потврдат нашите откритија, аспиринот би бил првиот широко достапен лек без рецепт за намалување на смртноста кај пациенти со Ковид-19 “, рече д-р Џонатан Чоу, раководител на истражувањето на УМСОМ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum