Хали Бери секој ден ја нанесува оваа маска за лице!

20 мај, 2020
хали бери

Американската актерка и оскаровка Хали Бери (53) неодамна на Инстаграм напишала дека благодарение на карантинот кожата и блеска, односно заради маската за лице која ја прави дома секој ден од првиот ден на изолацојата.

Еве кои состојки ви се потребни:

2 лажици зелен чај (во гранули)
1 прстофат куркума во прав
1/2 лажица лимонов сок
1/4 шолја обичен јогурт

Помешајте ги сите состојки. Обилно нанесете ги на лицето и на вратот и оставете ги околу 3 минути. Додадете уште еден премаз и оставете го на лицето уште 10 минути. Измијте со ладна вода и нанесете хидратантен крем.

Во исто време, минералите и антиоксидантите од зелениот чај спречуваат прерано стареење и се борат против оштетувањата настанати од УВ зрачењата, а јогуртот содржи млечни киселини кои нежно ја ексфолираат кожата и од неа ги отстрануваат мртвите клетки.