И многу добро и прилично лошо: еве како кафето влијае на варењето

29 април, 2020
kafe

За повеќето, чаша утринско кафе е гаранција за успешно будење, но за некои, одење во тоалет! 🙂 Неодамна кафето има лаксативни својства, но не постои научен одговор за тоа дали кофеинот или киселоста е причината. Кафето може да помогне при гадење и запек, ако се пие на празен стомак, тоа помага да се развие металоиди.

Многумина од нас веднаш поседуваат чаша топло кафе наутро за да се разбудат успешно. Но, сигурно сте забележале дека кафето, освен будењето, исто така ефикасно влијае на вашето варење и ја стимулира потребата од голема „итност“. Интересно е што научниците сè уште не се согласуваат зошто се случува ова, но повеќето од главните виновници се пронајдени во кофеинот.

Кофеинот е „стимулант“ што смета гастроентерологот Др. Никет Сонпал, кој забележа за Здравјето на жените: „Секој пат кога ќе јадеме, стомакот се шири и му испраќа сигнал на дебелото црево дека нешто доаѓа и дека тоа е знак дека нешто мора да излезе“. Телото ги испраќа овие сигнали преку процес наречен перисталтика, што е предизвикано од издолжување на ѕидот на органите за варење и се јавува во бранови кои ја потиснуваат содржината на органите во една насока. Затоа, некои научници веруваат дека кафето го забрзува овој процес.

Причина: Кофеин или киселост

Бидејќи кафето го стимулира зголеменото производство на желудечна киселина, не се препорачува да го пиете на празен стомак бидејќи може да предизвика металоиди. А баш и киселост што некои научници ја сметаат причината за неговите лаксативни својства. Научниците од Универзитетот во Тексас решија да ја тестираат оваа теорија со давање на стаорци одредена количина кафе за да утврдат дали тоа влијае на нивната функција на цревата.

“После три дена консумирање кафе, стаорците ја зголемиле нивната подвижност на тенкото црево. Ова значи дека стаорците, исто како и луѓето, морале да ја извршаат „онаа“ итна работа после кафето. Дури и бројот на бактерии во нивните измет се намалил. Интересно е што овие ефекти се независни од кофеинот бидејќи слично на нивното варење влијаеше и од кафето без кофеин “, изјави водачот на студијата Хуан Зенг Ши за британскиот Mirror.

Може ли да се минимизира ефектот на кафето на варењето?

Исто како што не постои единствен одговор за тоа како доаѓа лаксативниот ефект на кафето, така и нема единствен одговор за тоа како да го спречите. Водечките нутриционисти ве советуваат да го запознаете вашето тело и да постапувате по утврдените проблеми. Ако пиењето кафе предизвикува честа дијареа, тогаш треба да го намалам количеството што го внесувате во организмот. Од друга страна, ако страдате од запек, кафето може да биде ефикасен одговор на овој проблем. Во оваа ситуација, на пример, може да пробате мешавина која се состои од 3 лажички мелено кафе и две лажици исцеден лимон. Оние кои го пробале тврдат дека ова е вистински природен брз лек за варење.