5 фантастични блогови за храна од кои конечно можете да научите да готвите

5 јуни, 2020
hrana

Или барем најдете инспирација кога е потребно

Колку пати ја изговоривте реченицата дека немате време да готвите секој ден, бидејќи премногу работите? Или сте изјавиле дека немате волја да се посветите на поздрава диета и да завршите да јадете бисквити од најблиската продавница? Или заклучивте дека продолжувате да ги повторувате истите јадења и дека тоа веќе ви е здосадено? Без оглед на изговорот, можеби сега е време да се посветите на вашите кулинарски вештини. Испробајте ги рецептите што сте ги зачувале во папката „за некои подобри денови“ или променете ги вашите „неуредни“ навики на јадење.

За среќа, во денешниот свет управуван од сеприсутниот Инстаграм и милион различни совети, не треба да барате прашливи готвачи или старите исечоци од весници во фиоките на баба. Само пронајдете ги профилите на вашите омилени локални блогери за храна. Покрај убавите фотографии каде сè изгледа привлечно, секој од нив ќе ви даде одлични совети за кулинарство, од рецепти кои би можеле да пробате и да доведете нешто ново во вашата рутина за готвење, преку запознавање со храна што вообичаено не ја користиме, сè до комбинација на намирници за кои не ни можевме да замислиме да ги измешаме.

@hungry_mile

Зад блогот за храна @hungry_mile се наоѓа Миле Буторац, момче кое зрачи со неодоливо позитивна трема, а чии фотографии од садови едноставно повикуваат на врзување на престилка околу половината и создавање на кулинарски ремек-дело. На овој профил на Инстаграм, ќе најдете одлична инспирација и за солени и за слатки јадења, а оние „обични“ дела со смена што ќе донесат нешто ново во нашата диета изгледаат особено добри.

@ave_dulcis_tamara

Тамара од Пула е креатор на блогот @ave_dulcis_tamara, во кој ќе се заљубат сите љубители на слатки и колачи, но и фини ручеци од доменот на „конкретни јадења“. Освен што е блогер за храна и креатор на рецепти, Тамара е и фотограф, па не е ни чудо што храната во нејзините фотографии на профилот на Инстаграм изгледа едноставно неверојатно. Особено добро изгледаат традиционалните јадења подготвени од нашите мајки и баби.

@gladusasamja

Профилот на Инстаграм на Гладуша, водено од Зринка Зекулиќ, фармацевт од Плоче со адреса во Загреб, е совршено за сите оние кои бараат инспирација и рецепти за здрави оброци кои ја вклучуваат храната што ја користиме секој ден. Рецептите на Зринка, исто така, вклучуваат и оние за солени и слатки јадења, а Гладуша докажува дека здравата исхрана не мора да биде „ниту здодевна, без вкус, ниту комплицирана“.

 @burbon_i_borovnice

Иако Наташа, сопственик на блогот Бурбон и боровинки, се претставува како „уште еден блогер за храна“, тоа е профил на Инстаграм која ќе ги воодушеви сите што сакаат веганска диета или бараат инспиративни рецепти од веган. Од убави десерти, преку здрав појадок до идеи за ручеци кои можете да ги замрзнувате и јадете со недели, Наташа има неколку добри совети, а освен тоа, ве чекаат неодоливи фотографии на кои нема да можете да престанете да ги гледате.

@domacica.sanja

Сања Мијац од Вировитица е сопственик на многу популарен блог за храна “Домаќинка Сања”, кој го следат скоро 50.000 следбеници. На профило на Инстаграм на Сања, можете да најдете одлични рецепти за секојдневни, брзи и практични ручеци, здрави салати, крцкав леб, фини тестенини, но и неодоливо фотогенични десерти.