5 моќни намирници за целосен детокс: Тие го забрзуваат метаболизмот, ги чистат токсините!

4 јули, 2020
фгдд

Постојат намирници кои се толку моќни што ќе ги исфрлат сите отрови што се насобрале во цревата во еден момент и ќе го забрзаат метаболизмот.

Затоа, обидете се да ја консумирате оваа храна што е можно почесто и ќе забележите драстична разлика за неколку дена. Ќе изгледате посвежо и поодморено и ќе имате многу повеќе енергија.

1. Ѓумбир

Познат е како чудесна храна, која е богата со витамини и минерали и со тоа ги отстранува токсините од организмот.


2. Лимон

Најдобро е да се цеди еден лимон во чаша млака вода секое утро и да се започне денот на тој начин. Со ова ќе се забрза метаболизмот, но и разградувањето на масните наслаги.

3. Зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданти. Антиоксидансите ги штитат нашите органи од слободни радикали и тоа е добар начин да се хидрирате доколку не сакате да пиете вода цело време.

4. Моркови

Морковите се богати со глутатион и се едни од најмоќните зеленчуци за детоксикација. Исто така, полн е со бета-каротин и витамин А. Морковите имаат големи придобивки за кардиоваскуларниот систем и помагаат во целокупната функција на имунолошкиот систем.

5. Краставица

Краставицата ја поддржува функцијата на дигестивниот тракт и го чисти црниот дроб. Ни помага да се хидрираме добро и дејствува како природен диуретик, што значи дека му помага на организмот да произведе повеќе урина за да ги испушти токсините и другите отпадни производи од цревата и крвта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi