Диета 5 2 – Слабејте без напор!

29 октомври, 2020
диета

Како „работи“ диетата 5 2?
Досега имавте само минливи ефекти со диетите што ги држевте, а килограмите, и покрај сите напори, се вратија? Дали сакате, на крајот на краиштата, да пробате диета во која не мора да се откажувате од вкусни закуски? Тогаш диетата 5 2 е само за вас, затоа што е лесна да се придржувате и не мора да „гладувате“.

Во текот на неделата, за диетата од 5 : 2 е дозволено да јадете нормално 5 дена, се разбира не над 2.000 калории за жени и 2.400 за мажи дневно, а количината на внес на калории треба нагло да се намали на 500 за жени и 600 за мажи за 2 дена. Значи, ова не е диета што забранува храна, но го намалува внесувањето на калории во организмот за два дена во неделата. Може да се каже дека ова е еден вид пост, кој го стимулира телото да го „тресе“ согорувањето на маснотиите и ја стимулира работата на „мрзливите“ клетки. За повеќето луѓе, ова е прифатлив компромис бидејќи овозможува дружење, семејни вечери и оброци на работа, а во исто време е многу корисно за здравјето и слабеењето е видливо.

Диета 5 2 и слабеење – Колку килограми ќе изгубите со оваа диета? Одговорот на ова прашање, како и секогаш, зависи од повеќе фактори (почетна тежина, возраст, ниво на активност, здравствена состојба), но кога зборуваме за просек – може да се каже дека просечната загуба е 4-6 кг месечно. Дали тоа е малку? Погледнете во менито и ќе ви биде јасно дека не губите ништо и килограмите исчезнуваат. Убаво, нели?

Постен ден
Луѓето што ја држат диетата 5: 2 предлагаат понеделник и четврток да се денови на пост, понеделник е најлесниот ден за сите, а четврток затоа што е близу до викендот, кога повторно можете да јадете нормално.

Секако, можете да ги јадете вашите 500 посни калории веднаш, но што е со остатокот од денот? Затоа се предлага да ги организирате во текот на денот, во согласност со ритамот како сте научиле да земате оброци. Ако „префрлите“ за сто калории, тоа не е голем грев, но со пообилен внес на калорична храна, најдобро е да се откажете од постот на тој ден и да го пренесете за друг.

Нормално, покрај диетата, постојат и други фактори кои помагаат при слабеење:

Внес на течност
Течноста е многу важна бидејќи му дава информација на мозокот дека стомакот е полн. Кога чувствувате најмал знак на глад, испијте голема чаша вода. Водата е многу важна бидејќи секоја хемиска реакција во организмот, дури и согорувањето на маснотиите, бара вода.

Не смееме да пиеме алкохол во деновите на постот, а останатите пет без претерување.

Не се откажувајте
Секој што бил на диета досега поминал низ периоди на стагнација на телесната тежина. Кога ќе се појави овој период, не треба веднаш да бидете тажни, треба да размислите за веќе изгубената тежина. Ќе ви помогне да ја промените вашата дневна рутина, бидејќи телото ќе работи повеќе од она што не е вообичаено.

Спијте повеќе
Постојат се повеќе докази дека недоволно спиење доведува до зголемување на телесната тежина. Според најновото истражување, заморот со себе носи, од гледна точка на диетата, лоша храна. Која е пораката од ова? Спијте што е можно повеќе, не само поради успехот во диетата, туку и заради подобро расположение.

А чоколадо?
Ако јадете чоколадо кога сте гладни, тогаш сигурно секогаш ќе сакате сè повеќе и повеќе. Меѓутоа, ако земете пар чоколадни коцки по ручекот, бидете сигурни дека нема толку да патите по слатки.

Колку се занимавате со спорт?
Според официјалните препораки, здравствените придобивки од исхраната се најизразени доколку лицето е физички активно. Доволно е да возите велосипед, да пешачите брзо и слично пет часа неделно, пет дена во неделата.

Дали има некои други придобивки од оваа диета?
Луѓето кои ја следат оваа диета ќе потврдат дека ја намалиле количината на шеќер и лош холестерол во крвта, што ве штити со диетата 5 2 од срцеви заболувања, но и од Алцхајмерова болест и рак.

„Ужина“ до 100 калории
-1 банана со средна големина, 95 kcal
-20 гр шунка, премачкана со сенф и еден мал домат, 81 kcal
-75 гр пилешки гради на скара, 98 kcal
-45 гр маслинки, 85 kcal
-40 гр туна во природен сос, 30 гр пченка и лажичка мајонез, 92 kcal
-1 бисквит, премачкан со малку масно сирење и краставица, 82 kcal
-1 коцка сирење, домат и зелен пипер, 97 kcal
-1 дл јогурт со малку маснотии и едно јаболко, 73 kcal
-2 мандарини и 1 киви, 73 kcal
-1 тврдо варено јајце, 84 kcal
-1 портокал, 59 kcal
-1 јаболко, 53 kcal
-1 парче црн леб, 74 kcal
-1 омлет од две белки, 34 kcal
-1 колаче со џем без шеќер, 45 kcal
-1 јајце со парче шунка, 100 kcal
-1/2 грејпфрут, 39 kcаl

Пример за пост ден:
Појадок: овесна каша со суво овошје или коцка крем сирење со мисиркини гради или шејк од јагода.

Ручек: салата (зелена салата, домат, ротквица, млад кромид, овчо сирење, маслиново масло неколку капки) со модар патлиџан, или супа сирење и пржени ореви или зеленчук подготвен во вок со пилешки гради со кари или туна печена во фолија со салата од домати и лук.

Вечера: палента со овчо сирење или тиквички и мусака од кафеав ориз.

Заклучок
Диетата 5 2 е едноставна, лесна за одржување, без чувство на вина доколку е „скршен“ постот. Се разбира, основната „доза“ на самодисциплина е многу потребна. Дефинитивно вреди да се проба!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum