Диета со која ќе изгубите 1 килограм дневно: Јадете портокали и јајца секој ден!

6 ноември, 2020
јајца

Оваа диета е наменета за дебели луѓе, но и за оние кои имаат проблеми со варење или нечиста кожа, бидејќи ја намалува апсорпцијата на маснотиите на природен начин, па затоа ја прави кожата поубава.


Исхраната е прилично ограничувачка, па затоа пред да одлучите да ја користите, консултирајте се со нутриционист или лекар и следете ја под медицински надзор. Многу е важнода си поставите високи цели, доколку се одлучите за оваа диета.

Дури и со најограничувачките диети, телото губи максимум половина килограм на ден, но оваа диета нуди можност за губење на цел килограм на ден.

Бидејќи помалку јаглехидрати се внесуваат за време на вежбање, мускулната маса се намалува, затоа е потребна физичка активност. Може да биде фитнес, трчање, возење велосипед, пливање или едноставно одење. Не посолувајте ја храната премногу, бидејќи врзува вода во организмот. Користете билки наместо сол.

Меѓутоа, ако немате премногу вишок килограми, препорачливо е да не ја користите.

МЕНИ

Понеделник

Појадок: 1 портокал (или круша, праска, лубеница, диња…. не банана), 2 парчиња двопек, чаша кафе или чај без шеќер.

Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 1 кисело млеко (или јогурт).

Вечера: 2 домати или 2 dcl доматно пире, 2 варени јајца, 1/2 кг зелена салата (мала глава) или краставица, 2 парчиња двопек.

Вторник

Појадок: 1 портокал, (или во сличен опсег круша, праска, лубеница, диња – не банана), 2 парчиња двопек, чаша кафе или чај без шеќер.

Ручек: 1 портокал, 1 јајце, 1 кисело млеко, 2 парчиња двопек.

Вечера: 125 гр мелено говедско месо, 1 домат (или 1дкл доматно пире), 1 тост, 1 чаша чај или кафе.

Среда

Појадок: 1 портокал (или круши, праски, лубеници, дињи – не банани), 2 парчиња двопек, чаша кафе или чај без шеќер.

Ручек: 1 портокал, 1 варено јајце, 1 кисело млеко, 1 мала салата.

Вечера: 125 гр мелено месо, 1 портокал, 1 тост, 1 чаша кафе или чај.

Четврток

Појадок: 1 портокал (или круши, праски, лубеници, дињи – не банани), 2 парчиња двопек, чаша кафе или чај без шеќер.

Ручек: 125 гр свежо кравјо сирење со малку млечна маст (а може да користите и сирење моцарела), 1 домат, 1 тост.

Вечера: 125 гр мелено месо, 2 домати или 2 dcl доматно пире, 1 јаболко, 1 тост

Петок

Појадок: 1 портокал (или круши, праски, лубеници, дињи – не банани), 2 парчиња двопек, чаша кафе или чај без шеќер.

Ручек: 200 гр варено месо или риба, 1 домат, 1 тост

Вечера: 500 гр варен зеленчук (моркови, грашок, компири, (), 1 јајце, 1 домат.

Јадете нормално за време на викендите!За одржување на посакуваната тежина:

Кога ќе ја достигнете саканата тежина, одржувајте ја јадејќи го следното мени секој понеделник.

Појадок: 1 лимонада без шеќер (можете да користите вештачки засладувачи).

Ручек: 1 јајце, 1 тост, 1 домат (може да имате уште едно јаболко).

Вечера: 1 тост, 1 домат (може да имате уште едно јајце).

Инструкции и правила:

-Месото и варениот зеленчук можете да ги зачините со вегета

– Не пијте алкохол

-Можете да јадете храна топла или ладна, и важно е да ја земате во правилен редослед.

– По пет дена ќе изгубите 2,5 – 5 кг.

-По пет дена, бидете најмалку 2 дена без диета и јадете нормално, но умерено.

-Два дена подоцна, повторете ја диетата и така 3 пати за 5 дена; вкупно 15 дена.

За петнаесет дена диета (ако ги одземеме деновите без диета) може да изгубите до 15 кг, што нема да ги вратите, ако по диетата се храните нормално и секој понеделник на менито за да ја одржувате телесната тежина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi