Додека не ги прифатите овие факти, тешко дека ќе ги симнете килограмите

10 јули, 2020
kjn,mn,m


Губењето тежина, а особено одржувањето на тежината по губење на тежината, не е лесна работа. Но, разбирањето зошто е толку тешко, ќе ви помогне да се поставите правилно и да пристапите до вашето тело, храна и на крајот начин на живот. Заборавете на магичните трикови и соочете се со фактите за слабеење за конечно да ја постигнете вашата цел.

Телото работи против вас

Не е ваша фантазија: кога се обидувате да изгубите тежина, вие се борите не само со желбите, туку и со сопственото тело. Губењето тежина го намалува хормонот лептин, што сигнализира на вашиот мозок дека сте полни, и го зголемува хормонот грелин, кој промовира глад, откриле австралиските истражувачи. Оваа нерамнотежа на хормоните продолжува долго откако ќе успеете да изгубите тежина, што го отежнува одржувањето на тежината, според студијата. Покрај тоа, ако изгубивте тежина брзо и драстично го намаливте бројот на калории, веројатно сте го забавиле и метаболизмот, како што објаснува нутриционистот Сабрена Joо. „Во таа ситуација, веројатно изгубивте поголема мускулна маса. Мускулот е навистина двигател на метаболизмот, затоа придонесува да се забави “, вели Joо. Таа препорачува поумерено и полесно губење на тежината затоа што е докажано дека долгорочното зголемување на физичката активност и рационално намалување на калориите помагаат за долгорочно губење на тежината, како што е соопштено од EveryDay Health.

Нема брзи решенија

Сите тие диети за брзо слабеење и слични рецепти за чудо не се ефикасни, барем не на долг рок. Ако сакате да тежите 30 килограми помалку до свадбата следниот месец, однапред сфатете дека тоа е недостижно. – Кога се обидувате да изгубите тежина, тешко е да бидете трпеливи. Но, избегнете го искушението да пробате нешто драстично. Бидејќи брзата диета со глад може да го уништи вашиот метаболизам, може да ги саботира вашите напори за слабеење на долг рок. Додека започнувате со диетата, запомнете дека бавното и континуирано слабеење, или еден до два килограми неделно, е најлесно за одржување, вели д-р Марк Петтус од Медицинскиот факултет за Масачусетс.


Нема волшебни апчиња

Оние мали апчиња кои тврдат дека го надополнуваат метаболизмот се примамливи, но има малку докази дека тие работат. Во прегледот објавен во изданието во мај 2012 година на американското списание за превентивна медицина, истражувачите од Медицинскиот центар во Бостон следеле илјадници диети и откриле дека течните диети и разни додатоци за слабеење не се поврзани со слабеење. Што тогаш успева? Јадете помалку, движете се повеќе и вежбајте повеќе и придружете се во група за слабеење за да ви помогнеме со мотивација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi