Еве колку протеини мускулите можат да апсорбираат одеднаш и како да ја зголемите нивната маса

30 септември, 2020
1318898 (1)

Протеините се потребни за раст на мускулите, па многумина грешат што нивното поголемо внесување за време на еден оброк промовира побрз раст на мускулите. Факт е, сепак, дека мускулите можат да апсорбираат одредена количина протеини за време на еден оброк, затоа е потребна друга тактика за максимален раст.

„Синтезата на протеини во скелетните мускули е максимум 25-35 грама високо-квалитетни протеини за време на еден оброк “, вели д-р од Здравје на мажите. Доу Падон-Џонс, професор по исхрана и метаболизам на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Тексас. „Синтеза на протеини“ во основа е модерен израз за градење и поправка на мускулите, бидејќи вежбањето во нив предизвикува микро-расцепувања. Колку повеќе работите напорно, толку повеќе се создаваат овие расцепи, а протеините помагаат во нивно санирање, предизвикувајќи мускулите да растат и да станат посилни.

Explainer: What are proteins? | Science News for Students


Така, количината на протеини што мускулите можат да ја апсорбираат за време на еден оброк е од 25 до 35 грама, што веројатно одговара на следниве оброци:

1 чаша урда (28 грама протеини)

1 чаша грчки јогурт и неколку ореви(25 грама)

бифтек, риба или живина со големина на дланка(28 грама)

3 цели јајца и 3 белки (27 грама)

1 лажиче протеин од сурутка (25 грама)

Ако соберете премногу протеини на вашата чинија, може да истуркате други витални хранливи материи како зеленчук, овошје, здрави масти и цели зрна од вашата исхрана, сето тоа може да помогне во обновување на мускулите и губење на тежината.