Кето диета со помалку маснотии а исти резултати!

31 октомври, 2020
180212-food-ketogenic-diet-ac-510p_3d626e21916c22a57975e54139fafa68.fit-760w


Што е кетотаријанска диета?

Кетотаријанската диета се придржува до принципите на кето диетата, која вклучува голем внес на маснотии, ограничен внес на протеини и многу мал внес на јаглени хидрати и ги елиминира месото и млечните производи. Сепак, кетотаријанската диета сè уште дозволува храна од животинско потекло, како што се јајца, риби, но ако некој е веган може да ја отстрани оваа храна од нивната исхрана.

Заеднички диетални стапици на растителна основа за да се избегнат?

Јадењето зеленчук богат со скроб може да биде проблем. Исто така, мешунките се популарен извор на протеини во диетите растителни, но фитатите и лектинските протеини во мешунките можат да му наштетат на варењето на храната. Лектините и фитатите се врзуваат за хранливите материи во организмот и ги прават неупотребливи. Постојат поздрави начини да се земат мешунките, како што се натопување или готвење под притисок, што ја намалува содржината на лектин, но повеќето вегани и вегетаријанци не го прават тоа.

Забранета храна

Месо – фаворизира воспаление во организмот и на многумина им е тешко да се вари.

Млечни производи – имаат воспалително дејство и многумина имаат нетолеранција на млечни производи.

Скробен зеленчук – како компири, пченка и грашок.

Житарки – богати со јаглени хидрати, сиромашни со хранливи материи и можат да бидат воспалителни

Овошјето богато со фруктоза – како што се манго, јаболко и лубеница, делуваат на инсулин и треба да бидат ограничени на оние со помалку фруктоза, како што се бобинки и цитруси.

Мешунките – како леќа, грав и кикирики, иако се богати со протеини можат да бидат штетни за варењето на храната.

Шеќер – генерално не е добар, бидејќи го зголемува нивото на инсулин во крвта, го отстранува од кетоза и може да создаде воспаление во телото.


Дали е можно да се добијат доволно протеини од растенијата додека се ограничува внесот на јаглени хидрати?

„Најголемиот предизвик за комплетно вегетаријанска или веганска кето диета е внесување доволно протеини“, вели Манчинели. Бидејќи многу растителни извори на протеини (како грав и киноа) не се на списокот на дозволена храна поради бројот на јаглени хидрати што ги содржат, изборот може да изгледа ограничен. „Просечна личност треба да јаде 0,8 до 1 грам протеин на килограм телесна тежина на ден, што е од 50 до 56 грама на ден за лице со тежина од 65 килограми“, вели Манчинели.

Eskişehir escort