Најдобра ЗИМСКА диета која ги топи масните наслаги: Дозволени се тестенини и никогаш не сте гладни

21 декември, 2020
6a0c3efce051c1a55f022a6e2c47dc88fafa5901

Масната храна е многу почеста во зима отколку во лето, па затоа не е изненадувачки што многумина добиваат вишок килограми во текот на зимата. За да се спречи ова, се препорачува диета со мешунки.

Предноста на диетата со мешунки е тоа што скоро целосно одговара на идеалниот, односно медитеранскиот тип на диета. Ако додадете мешунки од интегрални житарки, многу зеленчук и малку риба, всушност ќе добиете минимално изменет медитерански тип на диета. Во секој случај, мешунките се здрава храна што треба редовно да се јаде со или без диета.

Понеделник

Појадок: чаша млеко и интегрален мафин

Ручек: тестенини со грав и салата од сезонски зеленчук

Вечера: пилешки гради на скара, интегрално парче леб и сезонска салата од зеленчук

вторник

Појадок: јогурт и интегрални житарки

Ручек: ориз, леќа и зеленчук

Вечера: риба на скара со сезонска салата од зеленчук


Среда

Појадок: мешавина од овесна каша, јачмен и ‘рж снегулки со јогурт со малку маснотии

Ручек: интегрални тестенини, месо на скара и зеленчук

Вечера: хумус (намаз од леблебија), две двопек лепчиња и салата по ваш избор

Четврток

Појадок: интегрален тост со џем без шеќер и шолја млеко или чај

Ручек: ориз со зеленчук

Вечера: паштета од грав, ајвар и интегрален тост

Петок

Појадок: варено јајце, чаша јогурт со малку маснотии, леб и ајвар

Ручек: наут со зеленчук

Вечера: бело месо на скара, салата и интегрални колачи

Сабота

Појадок: мешавина од овесни снегулки, јачмен и ‘рж со јогурт со малку маснотии

Ручек: риба на скара и сезонска салата

Вечера: тестенини со варени леблебии и зеленчук

Недела

Појадок: интегрален тост со паштета од риба и шолја јогурт со малку маснотии

Ручек: чинија кускус со мешунки и зеленчук

Вечера: сардини со кромид и интегрален леб

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi