Најголемата лага за слабеењето во која треба веднаш да престанете да верувате!

6 декември, 2020
216781_mrsavljenje-shutter_ls

Една од најголемите, но истовремено и најчести невистини што ќе ги слушнете кога станува збор за губење на тежината е следново: „Колку сте постари, толку е потешко да изгубите тежина !!

Но, голема студија спроведена од Лајден и соработници во 2005-2016 година го покажаа и докажаа токму спротивното. Затоа, престанете да ги обвинувате годините за вашите послаби успеси во слабеењето.

Со вистински план, сите се можат да изгубат тежина!

Студијата ја испитува корелацијата помеѓу дебелите луѓе и нивната возраст. Авторите на студијата откриле дека пациентите постари од 60 години можат да направат промени во животниот стил за да ослабат исто толку ефикасно како и помладите субјекти.


Дури и со едноставни промени во секојдневните животни навики, многу може да се направи на патот до слабеење и постигнување на посакуваната телесна тежина или БМИ.

1. Започнете го секој оброк со чаша вода – покрај тоа што ќе го забрза метаболизмот, оваа чаша вода ќе придонесе за дополнително внесување на течности во текот на целиот ден, но и намален внес на храна, што ќе ви помогне да го постигнете дефицитот на калории што е неопходен и најважен за слабеење.

2. Започнете го денот со јајца за појадок – јајцата со право се сметаат за совршена храна, содржат многу протеини и здрави масти, а студиите (Walder Wal) потврдија дека јајцата придонесуваат за намален внес на калории во текот на денот.

3. Пијте зелен чај редовно – меѓу здравствените придобивки од консумирањето зелен чај е придонесот за слабеење. Катехините, антиоксидансите кои се наоѓаат во зелениот чај, работат со кофеин (исто така состојка на зелениот чај) за да помогнат во топењето на маснотиите.


4. Елиминирајте ги додадените шеќери – само додадените шеќери се сметаат за најголемо зло на модерната исхрана. Покрај тоа што придонесува за вишок калории, докажано е дека шеќерот придонесува и за зголемен ризик од голем број болести, вклучувајќи дијабетес тип 2 и срцеви заболувања.

5. Намалете го внесот на рафинирани јаглехидрати – ова се шеќери и житарки кои отстраниле влакнести, хранливи делови. Овие вклучуваат бел леб и тестенини. Истражувањата покажуваат дека рафинираните јаглехидрати можат брзо да го зголемат шеќерот во крвта, што доведува до глад, желби и зголемен внес на храна неколку часа подоцна. Внесувањето на рафинирани јаглехидрати е силно поврзано со дебелината.

6. Јадете од помали чинии – и никогаш не додавајте храна. Овој едноставен метод се покажа како многу ефикасен во намалувањето на вкупните калории во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi