Намирници кои можете да ги јадете без грижа на совест

4 декември, 2020
pexels-alleksana-4114114

Некои намирници имаат многу хранливи материи и можат брзо да ве заситат наместо да дебелеат.
Можеме да го измамиме гладот ​​со соодветна храна, и ако избереме здрава храна, ќе добиеме корисни материи, но не и масни наслаги.

Подолу ви донесуваме храна што можете да ја јадете без страв од дебелеење.

Авокадо
Авокадото содржи многу здрави масти и растителни влакна кои ветуваат ситост. Покрај тоа, благодарение на калиумот, авокадото помага во намалување на крвниот притисок.

Овесна каша
Бета-глукан, растворливите влакна во овесната каша го забавуваат варењето, предизвикувајќи сигнал за ситост. Овесната каша исто така придонесува за здравјето на коските бидејќи содржи калциум и магнезиум кои ја поддржуваат апсорпцијата на калциум со активирање на витамин Д.

Банани
Ако ви треба брз залак, набавете банана. Тој е одличен извор на влакна, што го забавува минувањето на храната низ дигестивниот систем и со тоа ви помага да не чувствувате глад со часови. Исто така е извор на јаглехидрати кои обезбедуваат енергија.

Леќа
Леќата е исклучително здрава, но поради големата количина на растителни влакна, може да предизвика гасови и надуеност. Зголемете ја количината што јадете постепено и пијте многу вода за да им помогнете на влакната непречено да се движат низ дигестивниот систем.

Ореви
Тие содржат многу незаситени масти, кои предизвикуваат ослободување на хормони одговорни за чувството на ситост. Оревите содржат и растителни влакна и протеини, но и маснотии, па затоа внимавајте на големината на порциите.

Супа
Пилешка супа со зеленчук што веќе ја имате во фрижидер ќе ве спаси кога немате време да направите сендвич или некоја друга вечера.

Риба
Масна риба, како лосос или туна, ќе го задоволи гладот ​​благодарение на нивната висока содржина на протеини и омега-3 масти.

Пуканки
Сакате закуски? Изберете пуканки. Тие се добар извор на витамини, минерали и растителни влакна, но избегнувајте варијанти кои содржат сол, шеќер и вештачки засладувачи.