Неколку совети за постепено отфрлање на шеќерот од исхраната

30 декември, 2020
231269_shutterstock-663305122_ls

Познато е дека храната богата со шеќер има негативен ефект врз целото тело – го забавува метаболизмот, предизвикува емоционална зависност и други здравствени проблеми. Еве пет чекори што можете да ги преземете за да започнете со процесот на подготовка за медијација.

Направете план

Мора да сфатите дека е скоро невозможно да се откажете од шеќер за еден ден. Слатките предизвикуваат емоционална и физичка зависност, па ќе мора да се борите против нив неколку недели. Направете план што ќе го следите: кои слатки ќе ги елиминирате прво, а кои – последни.

Заборавете на пијалоците со шеќер

Првото нешто што треба да се одбие се, секако, слатки пијалоци. Престанете да пиете сокови од продавница и да ставате неколку коцки шеќер во чај или кафе. Заменете ги овие пијалоци со поздрави алтернативи – вода за детоксикација, минерална вода, незасладен чај од матча или направете свеж сок и не заборавајте да го разредите со вода.

Ослободете се од навиката

Многу родители ги наградуваат своите деца со слатки од детството кога прават нешто добро. Затоа, таквата навика останува на нашето потсвесно ниво и во зрелоста. Добро си поминал – јадеш чоколадо. Вреди да се ослободиме од овие емотивни зависности.

Немојте да мислите дека слатките влијаат позитивно на вашето расположение

Јадењето слатки кога сте тажни не е добра идеја. Иако ќе се чувствувате посреќни во првите минути откако ќе ја јадете тортата, бидејќи шеќерот произведува хормон на среќа, подоцна ќе се чувствувате уште полошо.

Консумирајте повеќе влакна

Влакната се одлично средство за потиснување на апетитот со регулирање на нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, храната богата со растителни влакна го одржува телото сито и ве спречува да чувствувате глад. Влакната се наоѓаат во големи количини во житарките и зеленчукот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris