Нема повеќе ни романтика ни страст? Испробајте ја оваа диета по која повторно ќе се заљубите!

23 ноември, 2020
shutterstock667646572-830x0


Овие намирници можат да ги подобрат физичките перформанси за само неколку часа

Кристин Делосиер со години им помага на паровите кои имаат проблеми во нивниот сексуален живот.

Сексуален терапевт за здравје вели дека зелениот зеленчук може да ја врати хормоналната рамнотежа, а оревите го зголемуваат интензитетот на оргазмот кај мажите.

Со години таа лекуваше парови кои се справуваат со секакви проблеми – од несоодветно либидо, до вознемиреност. дури и до физичка дисфункција.

Тајната е во таканаречената сексуална диета.

Факт е дека она што го јадеме директно влијае на нашата способност во сексот – тврди Кристин.

Сексуалната диета не значи само да изгубите неколку килограми ако сте дебели или ако вашата „втора половина“ е дебела. Станува збор за подобрување на квалитетот на сексот што го имаме со регулирање и зајакнување на либидото и зголемување на интензитетот на климаксот.

Дали знаевте дека некои природни јадења можат да ги подобрат физичките перформанси за само неколку часа?

Постојат буквално „сексуални намирници“ и, навистина, храната може да биде најдобрата сексуална терапија што сме ја имале досега.

Спанаќ за посилно либидо
Зелениот зеленчук ја враќа хормоналната рамнотежа. Познато е дека кортизолот, кој прекумерно се лачи во стресни ситуации, е главниот убиец на либидото. Кортизолот го намалува нивото на тестостерон, што е важно и за машката и за женската сексуална желба. Жените со високо ниво на кортизол потешко достигнуваат оргазам и имаат пониско либидо.

Мешана салата со лисја спанаќ, сецкан кељ, зелена салата и крес, со маслиново масло и попрскана со црн пипер е докажан афродизијак.


Антиоксиданси
Флавоноидите се една од формите на антиоксиданти кои се одлични за здравјето на срцето и еректилната функција, а исто така се и лесна храна. Јаболката, бобинките, празот, јагликите и целерот се добри примери. Комбинирајте ги со храна богата со нитрати (зелена боја). И, не мора да ги јадете со години за да ги видите ефектите бидејќи се забележуваат во крвните садови набргу по потрошувачката.

Направете смути што содржи боровинки, спанаќ, банана, рендан ѓумбир и нотка на шафран.

Омега 3 на менито
Потребен е добар васкуларен систем за добро либидо.

Па што да јадеме? Омега 3 масните киселини, кои се наоѓаат во масна риба, јаткасти плодови и семиња, ни нудат огромна придобивка во сексот благодарение на нивните супер моќи кои го намалуваат крвниот притисок. Дивиот лосос со парен аспарагус е идеална романтична вечера.

Не заборавајте на орев!
Една студија покажа дека две грсти ​​ореви на ден можат значително да го зголемат интензитетот на оргазми кај мажите.

Оревите се одличен извор на аминокиселина Л-Аргинин, кој го зголемува протокот на крв и е неопходен за сексуално задоволство. Покрај тоа, тие се исполнети со фенолни антиоксиданти кои ја штитат структурата на артериите што носат крв до сите релевантни делови на телото.

Запалете ја страста со компири
Калиумот е толку важен за добар секс, што ве советува оброк богат со калиум два часа пред да имате „интимни односи“. Студиите покажуваат моментално мерливо подобрување на васкуларната функција по само еден оброк со висока содржина на калиум.

Спортистите зависат од тоа да балансираат течност и да помогнат во мускулни контракции за големи натпреварувања. А, сексот е, сепак, спорт на издржливост.

Витамин Д – неопходен
Тоа е затоа што тој всушност не е витамин, туку хормон што нашето тело го создава од сончева светлина. Недостаток, кој погодува најмалку едно од пет лица, особено во зима, е поврзан со зголемен крвен притисок, што ја намалува достапноста на молекулите на азотен оксид, што е поврзано со помало задоволство од животот, но и сексуално задоволство.

Печурките се одличен извор на витамин Д. Пробајте супа од буковка или обични печурки на скара.

Исто така, се препорачува еднодневен, 24-часовен пост од вечера до вечера, што значи прескокнување само на еден појадок и еден ручек. На пример, започнете постот по вечерата во вторник и конзумирајте само чај и вода до следниот ден, а потоа повторно прекинете го постот со вечера во среда.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi