Низ историјата, тој ги радуваше луѓето: Но зошто целиот свет го бараше овој рецепт за време на карантинот?

6 јуни, 2020
леб банана

Сите сакаа да го пробаат познатиот леб од банана

Гугл неодамна објави список со 10 најпопуларни рецепти што корисниците ги бараа за време на карантинот. Меѓу нив беше и рецепт за леб од банана.

Потрагата по рецептот за леб од банана достигна 2,7 милиони во САД, што е за повеќе од 800 проценти повеќе отколку во истиот период минатата година, што го прави втор најпопуларен рецепт. Првиот е пилешко.

Патем, интересно е што лебот од банана има историска позадина. Рецептот за овој леб за прв пат беше објавен во Соединетите Американски држави во 1933 година за време на Големата депресија. Поради некоја причина, лебот од банана се чини дека има можност да ги расположи луѓето во тешки времиња.

Исто така, бананата храна што може да нè „крева“ затоа што е богата со тритофан, протеин кој го претвора нашето тело во серотонин, хормонот на среќата.

Рецепт за леб од банана:

За да го подготвите овој десерт, потребни ви се пет банани, една лажица кондензирано млеко и 3,5 чаши брашно во кои треба да истурете малку прашок за пециво. Во зависност од вкусот, можете да додадете парченца од чоколадо кои ќе му дадат сласт на колачот.

Подготовка: Едноставно измешајте ги бананите, млекото и брашното, а потоа истурете ја смесата во сад со хартија за печење. Во длабок сад, истурете вода со околу 3 см длабочина, а потоа ставете го садот со колач врз длабокиот сад. Печете околу два часа на средна температура за убаво да се испече внатре.

Откако лебот ќе се испече, покријте јго со крпа за да ја задржите влагата.

Колачот можете да го декорирате со шеќер во прав.