Октомвриски детокс на организмот: чорби, сокови и зачини

1 октомври, 2020
140af37a3f44ecce5055d334a7f8fae9f8a52eef


На преминот на сезоните, нашиот имунитет природно ослабува, па затоа треба да се зајакне со детоксикација на организмот.

Есента е сезоната што не подготвува за најстудениот период од годината, така што во наредните месеци кога лисјата паѓаат, мора да го подигнеме имунитетот, а тоа ќе го направиме најлесно преку диета.

За да се намали количината на слуз што се акумулира во телото, треба да го ограничиме внесувањето на шеќер, брашно, млечни производи и алкохол. Исто така, би било добро да пиете чај што исфрла вишок слуз, „отворајќи го“ респираторниот тракт.


Зачините кои го загреваат телото, како цимет, кари, ѓумбир, каранфилче, жалфија, морско оревче и мелени суви пиперки, исто така ги зајакнуваат органите за дишење, како и дигестивниот тракт, па затоа се добредојдени во секојдневната исхрана.


Како и секогаш, важно е да се консумираат доволни количини вода, но и сокови од есенско овошје и зеленчук. Оставете вашата фантазија и сетила да вкусат, а потоа комбинирајте грозје, јаболка, цвекло, ротквица, зелен лиснат зеленчук и, во помала мера, цитрус.