Осумчасовна диета: Осум часа јадете што сакате, а потоа – строг пост!

12 ноември, 2020
Hrana


Што е осумчасовна диета?

Тоа е диета осмислена од Давид Цинценко и претставува принцип дека консумирате храна само во циклус од осум часа, а останатите 16 часа трае пост. Овој вид диета се нарекува и привремен пост или наизменичен пост и се менува помеѓу периоди на јадење и постење. Креаторот на диетата тврди дека осумчасовната диета може да направи да изгубите тежина за само неколку дена. Овој принцип на пост 16: 8 се користи уште од античко време и се заснова на теоријата дека човечкото тело е дизајнирано да може полесно да издржи период на изобилно хранење, проследено со период на пост. Слабеењето во осумчасовна диета треба да биде околу 4,5 килограми неделно.

Дали функционира 8-часовната диета?

За време на постот, нивото на хормонот за раст се зголемува, што резултира во губење на маснотии и зголемување на мускулното ткиво, се подобрува чувствителноста на инсулин, клетките се санираат и се подобруваат функциите на генот поврзан со болести. Покрај тоа, осумчасовната диета служи како „измама“ за вашето тело, бидејќи поради постот смета дека внесувате помалку калории. Колку помалку калории внесувате и колку повеќе трошите, полесно ќе изгубите несакани килограми.


Што да јадете во тие 8 часа?

Храната во осумчасовната диета не е одредена, што значи дека нема ограничувања, но се очекува да се храните здраво. Ова не е изговор да се прејадуваме тие осум часа на ден, туку да се јаде доволно за да може да се издржи пост од 16 часа по периодот на хранење. Нема правила за тоа што треба да јадете, но се препорачува да јадете разновидна здрава храна, животински и растителни протеини и здрави јаглехидрати. Единствените работи што не треба да се јадат во осумчасовната диета се пијалоци со шеќер и алкохол. За време на постот е дозволено да се пие чај, вода и кафе, но не и други слатки пијалоци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi