Ова е најздравиот појадок на светот: Го намалува крвниот притисок и ризикот од појава на дијабетис!

7 мај, 2020
jogurt 1

Појадокот е најважниот оброк во денот, па затоа е важно тој да е добро избалансиран и направен од вистинските намирници. Ако секое утро го започнете на овој начин, ќе го спасите вашето тело од многу болести, но исто така ќе изгубите и неколку килограми.

За да си обезбедите добро здравје, покрај физичката активност, важно е да се грижи и за храната што ја внесувате во организмот. Ако секое утро го започнете на овој начин, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Овој појадок може да ги намали шансите за рана смрт и од многу заболувања. Идеалната утринска комбинација вклучува јогурт, житарки и малку мелен лен, вели нутриционистката Сара Бревер.

Клучна состојка на овој појадок е јогуртот. Содржи пробиотици прилагодени на цревата, како и калциум, фосфор и протеини.

Го намалува крвниот притисок, ги зајакнува коските и ги намалува шансите за појава на дијабетес. Нутриционистите со право го нарекуваат суперхрана.

„Студиите покажаа дека јогуртот помага во борбата против многу здравствени проблеми поврзани со стареењето, како што се високиот крвен притисок, остеопорозата и несаканото зголемување на телесната тежина“, велат лекарите.„Пробиотичките бактерии во јогуртот исфрлаат лоши бактерии кои лошо влијаат на апсорпцијата на хранливи материи и ситоста, што значи дека го ограничуваме внесот на калории во текот на денот.“ Додавањето јогурт во вашата утринска рутина помага при слабеење.

Во спроведениот експеримент, помала телесна тежина е забележана кај луѓето кои пиеле јогурт. Покрај тоа, тие имале помал крвен притисок. Конзумирање на оваа храна, 5 пати неделно, го намалува крвниот притисок за 20 проценти, велат научниците.