Овие намирници имаат силна антивоспалителна моќ: Тие лекуваат болки во грбот и вратот подобро од кој било лек

8 јули, 2020
в

После голем број истражувања, експертите утврдиле дека одредена храна има неверојатни лековити својства. Редовната употреба може целосно да ја елиминира болката во грбот и вратот.

Неправилното држење на телото, работењето на компјутер или непријатниот кревет може да предизвика непријатни болки во грбот и вратот, кои честопати можат да бидат толку упорни што ќе го нарушат квалитетот на животот.

Неправилната положба на телото предизвикува трнење во мускулите и влијае на другите мускули во вратот и ‘рбетот, како и на нервите.

Во некои случаи, ниту лекови ниту вежбање не можат да ја подобрат состојбата. За среќа, лекарите открија храна која има моќ да излечи или барем да ја ублажи болката во овој дел од телото. Д-р Морис им даде вреден совет на секој што страда од овој вид болка. Лекот е скриен во вашата кујна.

Овие намирници се најмоќното решение:

Ананас

Ова овошје содржи бромелаин, важен ензим кој има антиинфламаторно дејство, а неговите лековити својства веднаш се манифестираат.

Овој ензим најмногу се наоѓа во јадрото на ананасот, затоа внимавајте да не го отфрлите тој дел при чистење.

Слатки компири

Содржината на бета-каротин во слаткиот компир уништува молекули на слободни радикали, тој е одличен антиоксиданс, така што има корисен ефект врз намалувањето на воспалителните процеси и болката во мускулите.

Ѓумбир

Одличен е и во свеж, но и во мелена форма. Тоа помага во олеснување на болката, но исто така го забрзува процесот на детоксикација, го решава воспалението и го зајакнува имунитетот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi