Проверено дејствуваат: 5 лесни совети кој ќе ви помогнат трајно да ги изгубите килограмите!

25 ноември, 2020
14067-dijeta

Денес брзото темпо на живот носи многу последици, од кои едниот е секако еден од најголемите проблеми со несоодветната и нездрава исхрана. Брзата храна, полна со празни калории, лишена од корисни хранливи состојки ни е достапна на секој чекор, а покрај нездравата храна, времето на консумирање оброк често се разликува.


Обидете се да не внесувате премногу калории преку пиење

Во повеќето случаи, најголем број на „празни“ калории, луѓето консумираат преку алкохол и газирани сокови. Наместо тоа, здравите пијалоци треба да се вметнат како основа на пијалоци и задолжителен дел од урамнотежената исхрана.

Зголемете го дневниот внес на протеини

Протеините се макромолекули кои се состојат од долги синџири на аминокиселини. Тие вршат различни функции во нашето тело, како што се, меѓу другото, катализација на метаболички реакции и градење нови клетки и мускули.


Водата е нашиот најголем сојузник, обидете се да останете хидрирани

Ако имате проблем со голем апетит, ако често сте гладни дури и ако неодамна сте завршиле оброк и ако уживате во ужина, голема е веројатноста дека сте, всушност, само жедни. Различни студии откриле дека ако чувствуваме жед, веќе сме дехидрирани. Експертите велат дека оптималниот внес на вода потребен за здрава работа на организмот, на дневна основа е околу 1,5 литри.


Забрзајте го метаболизмот на лесен и ефикасен начин

Една од најголемите причини за дебелеење е само бавниот метаболизам. Кога велиме метаболизам – мислиме на низа хемиски реакции што се случуваат во организмот.

Практикувајќи квалитетен сон, доволно ниво на физичка активност, хидратација и правилна исхрана, можно е скоро да се удвои брзината на метаболизмот за само неколку недели.

На крајот на денот – упорноста е најважна

Процесот на губење на вишокот килограми може да биде многу напорен и стресен. За да се осигурате дека успешно ги постигнувате поставените цели, важно е да поставите краткорочни цели кои не се премногу амбициозни.