Што се случува со телото после 7 дена откако ќе престанеме да консумираме шеќер?

11 јуни, 2020
seker

Сите ние сакаме слатки, но не сме свесни дека шеќерот е голем непријател на нашето здравје. Откако ќе го отстраниме од исхраната, се случуваат значителни промени.

Природните шеќери кои се наоѓаат во овошјето, млекото и другите видови храна не се лоши, тие се добри за вашето здравје и можете да ги внесувате во поголеми количини преку споменатата храна.

Сепак, индустриски обработените и рафинирани шеќери се голема опасност. Елиминирајќи ги од вашата диета, можете драстично да го подобрите вашето здравје и лесно да ги замените со природни замени за шеќер, како што се мед, стевија или јаворов сируп.

Ако се одлучите на овој предизвик и го одбиете шеќерот, ќе ви се случат голем број позитивни промени.

ШТО СЕ СЛУЧУВА ПО ПРВАТА НЕДЕЛА?

Откако ќе престанете да консумирате шеќер само една недела, двете работи ќе се случат во вашето тело.

– Ако вашиот претходен животен стил доминираа со преработена храна, сокови, сокови и шеќери, најверојатно, сепак ќе бидете во фаза на детоксикација.

Шеќерот е крајна зависност и повеќето зависности не можат да се решат ако претходно не чувствуваме одредени симптоми и не минуваме низ криза. Во првата недела, доколку сте конзумирале многу шеќер, може да почувствувате потреба за шеќер, вознемиреност, па дури и депресија во посериозни случаи.

Овие ефекти обично се намалуваат после првата недела, но во зависност од нивото на зависност од шеќер, тие можат да траат и до дополнителна недела или две.

– Ако внесот на шеќер е поумерен и ако сте се префрлиле на диета богата со протеини, растителни влакна и здрави масти, после само седум дена треба да започнете да се чувствувате прилично добро. Количината на енергија во текот на денот ќе биде постабилна, а вашето расположение ќе се подобри.

ШТО ПО ЕДЕН МЕСЕЦ, А ШТО ПО ЕДНА ГОДИНА?

По еден месец без шеќер, вашата желба за десерти ќе исчезна, а наместо тоа, ќе се зголеми копнежот кон протеини и лисни зеленила.

Ако издржите цела година без преработени шеќери, вашето здравје ќе се подобри. Вашето тело ќе се прилагоди на функционирање на основните хранливи материи и најверојатно ќе изгубите килограми, исто така.

Напоменуваме дека како дел од таков животен стил, сепак можете повремено да си дозволите нешто слатко. Целта е да се јаде здраво во најголем дел од времето, но ако повремено вклучите „сладок исклучок“ во вашата диета, тоа вас нема да ви застане на патот.

Кога вашето тело ќе се исчисти од вештачки шеќери ќе престанете да се чувствувате гладни цело време, ќе изгубите килограми и вашата тежина ќе се стабилизира.

1. Вашата телесна тежина ќе се стабилизира

Зависноста од шеќер е реална. Колку повеќе консумирате, толку повеќе ви станува потребен, особено ако консумирате многу преработени шеќери кои се наоѓаат во масна и брза храна и храна богата со јаглени хидрати. Ако го „тргнете“ шеќерот, вашето тело ќе ви биде благодарно затоа што нема да мора да се борите со несаканите дополнителни калории. Отпрвин, ќе почувствувате голема желба за слатки, но кога вашето тело ќе се исчисти од вештачки шеќери, ќе престанете постојано да чувствувате глад, ќе изгубите килограми и вашата тежина ќе се стабилизира.

2. Ќе имате повеќе енергија

Кога сме уморни, често консумираме храна или енергетски пијалоци кои содржат големи количини шеќер затоа што сакаме нешто да не „крева“ брзо. Иронијата е дека ние всушност го лишуваме телото од потребната доза на енергија. Имено, целиот шеќер што го внесуваме ја блокира способноста на нашето тело да одржува енергија на максимално ниво. Затоа, во моменти на замор, не посегнувајте по чоколади или пијалоци со многу кофеин и шеќер. На овој начин ќе избегнете големи зголемувања и падови на шеќер во крвта што всушност ве прават уморни.

3. Вашата кожа ќе биде поздрава и поубава

Не е тајна дека шеќерот ги влошува акните и мозолчињата и често ги предизвикува. Ако не можете да се ослободите од нив со цела помош на козметичари и креми, размислете да го елиминирате шеќерот од вашата диета затоа што е можно вашиот проблем со акните всушност да доаѓа одвнатре. Многу луѓе кои го направиле ова потврдуваат дека нивната кожа брзо станала почиста, поубава и поздрава.

4. Вашето варење ќе стане редовно

Нашиот дигестивен систем претпочита храна богата со растителни влакна и минимум тешка храна, вклучувајќи шеќер. Дури и драстично намалување на потрошувачката на шеќер ќе направи голема разлика во вашиот дигестивен систем. Стомакот и цревата полесно ќе варат сè што јадете и ќе имате редовна столица, а болниот запек ќе остане само меморија.

5. Вашата потреба за шеќер ќе се намали

Верувале или не, можете да се ослободите од копнежот за слатки, и со самото ослободување од шеќерот. По некое време, вашите омилени чоколади може да станат премногу слатки за вас, и најмногу ќе уживате во овошниот вкус и природните шеќери кои се наоѓаат во нив. Кога ќе пробате залак од вашата омилена торта после еден или два месеца, ќе бидете изненадени од тоа колку е навистина слатко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi